Avustralya Hava Kuvvetleri 30’uncu F-35’i kabul etti

Roketsan-ATMACA-Banner

Avustralya Kraliyet Hava Kuvvetleri (RAAF); kısa süre önce Lockheed Martin tarafından üretilen 30’uncu F-35A Lightning II savaş uçağını, envanterine kabul etti.

Edinilen bilgiye göre Avustralya Kraliyet Hava Kuvvetleri; her bir savaş uçağını resmen envantere kabul etmeden önce, ABD’nin Teksas Eyaleti’nin Fort Worth şehrinde bulunan Lockheed Martin üretim hattında gerçekleştirilen kontroller ve birkaç uçuş testi ile birlikte bir ön kabul gerçekleştiriyor.

STM Banner

Avustralya, Williamtown ve Tindal Hava Üslerindeki üç operasyonel filo ve Williamtown Hava Üssü’nde bulubab bir eğitim filosu için 72 adet F-35A uçağı tedarik etmeyi taahhüt etti. İlk F-35A uçağı, 2018 yılında Avustralya tarafından kabul edildi ve ilk kez o yıl Aralık ayında ülkeye intikal etti. RAAF bağlısı ilk F-35A filosu, 2021’de faaliyete geçecek. 72 uçağın tamamının 2023 yılına kadar tam olarak faaliyete geçmesi bekleniyor.

Hatırlanacağı üzere Türkiye de ilk etapta 30 adet F-35A uçağının resmi siparişini vermiş ve 100 uçak tedarik edeceğini taahhüt etmişti.


Kaynak: SavunmaSanayiST.com

  Sarsılmaz

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu