AKINCI PT2 Gelişmiş Sistem Tanımlama Testini Başarıyla Geçti

Roketsan-ATMACA-Banner

Baykar Savunma tarafından yerli ve milli imkânlarla geliştirilen AKINCI TİHA’nın ikinci prototipinin Gelişmiş Sistem Tanımlama Testi başarıyla tamamlandı.

Baykar Savunma tarafından yerli ve milli imkanlarla geliştirilen Bayraktar Taarruzi İnsansız Hava Aracı (TİHA)’nın ikinci prototipinde yeni bir eşik aşıldı. Açıklama, BAYKAR Savunma’nın resmi Twitter hesabından paylaşıldı.

STM Banner

BAYKAR firması tarafından yapılan açıklamada, “Bayraktar AKINCI TİHA uçmaya devam ediyor… Bugün AKINCI PT-2 ile Gelişmiş Sistem Tanımlama Testi’ni başarıyla tamamladık. Başarıyla tamamlanan her test AKINCI‘yı göreve bir adım daha yaklaştırıyor. Semalarımızda hür ve özgür…” ifadelerine yer verildi.

AKINCI TİHA’nın 2021 yılı içerisinde Türk Silahlı Kuvvetleri’ne teslim edileceği daha önce açıklanmıştı. İlk olarak Türk Hava Kuvvetleri ile Türk Deniz Kuvvetleri envanterine girecek olan AKINCI TİHA için eğitim faaliyetleri de geçtiğimiz günlerde başladı.

AKINCI Taarruzi İnsansız Hava Aracı

Baykar Savunma tarafından Bayraktar Taktik Blok-II İnsansız Hava Aracı’ndan elde edilen tecrübelerle geliştirilen AKINCI Taarruzi İnsansız Hava Aracı, ileri düzeydeki teknik kabiliyetleri sayesinde savaş uçaklarının gerçekleştirdiği bazı görevleri icra edebilecektir.

AKINCI İHA

Kendine özgü bükümlü kanat yapısıyla 20 metrelik bir kanat açıklığına ve çok sayıda mühimmat istasyonuna sahip olacak AKINCI; 40.000ft irtifada 24 saat boyunca havada kalabilecek ve 1.350 kilogram faydalı yük taşıyabilecektir. Taşıdığı elektronik destek podu, uydu haberleşme sistemleri, hava-hava radarları, engel tespit radarı, sentetik açıklıklı radar gibi çok daha gelişmiş faydalı yüklerle görev yapacak sistem, hava-yer ve hava-hava angajmanı gerçekleştirebilecektir.

AKINCI SİHA Teknik Özellikler

Haberleşme Menzili:Çift Yedekli SATCOMÇift Yedekli LOS (250km)
Azami Kalkış Ağırlığı:5.500kg
Faydalı Yük Kapasitesi:1.350kg
Uçuş Süresi:24 saat
Uçuş İrtifası:40.000ft
Uzunluk:12.2m
Kanat Açıklığı:20m
İtki Tipi:2x750HP
Kalkış ve İniş:Otomatik

ÖNERİLEN İÇERİK: AKINCI İHA için eğitim faaliyetleri başladı


Kaynak: SavunmaSanayiST.com

  Sarsılmaz

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu