Deniz Kuvvetleri’nden Midilli ve Rodos’a göz hapsi

Roketsan-ATMACA-Banner

Türk Deniz Kuvvetleri Komutanlığı’na ait TUSAŞ ANKA ve Baykar Savunma Bayraktar TB2 tipi Silahlı İnsansız Hava Araçları (SİHA), Yunanistan’ın varlık gösterdiği adaları adeta göz hapsine tutuyor.

Türk Deniz Kuvvetleri Komutanlığı’na ait Türk Havacılık ve Uzay Sanayii A.Ş. (TUSAŞ) üretimi ANKA-B ve Baykar Savunma üretimi Bayraktar TB2 tip SİHA’lar, Yunanistan’ın varlık gösterdiği adaları sürekli olarak göz hapsine tutuyorlar. Son olarak ise Çanakkale ve Dalaman’daki üslerden kalkış yapan iki adet SİHA, Midilli ve Rodos adaları üzerinde İstihbarat, Gözetleme ve Keşif (ISR) faaliyetleri icra etti.

STM Banner

Edinilen bilgiye göre; sürekli olarak icra edilen bu faaliyetlerin ana amaçlarından biri, Yunanistan’ın anlaşmalara aykırı olarak silahlandırdığı söz konusu adalardaki askeri yığınağın tespit edilmesi. Türk Silahlı Kuvvetleri’nin, Yunanistan’ın gayri hukuki olarak askeri varlık sergilediği adalardaki askeri unsurları tespit ettiği tahmin ediliyor.

DzKK SİHA

Türk Deniz Kuvvetleri Komutanlığı envanterinde halihazırda 6 adet ANKA-B ve 6 adet ise Bayraktar TB2 SİHA bulunuyor. Ayrıca kuvvetin, kısa süre içerisinde ANKA-S, AKSUNGUR ve AKINCI tipi SİHA’ları da envanterine katması bekleniyor.

Ayrıca bu yıl içerisinde Deniz Kuvvetleri’ne teslim edilecek TCG ANADOLU Amfibi Hücum Gemisi de bir ‘SİHA Gemisine dönüştürülecek. TCG ANADOLU’da, Bayraktar TB3 tipi SİHA’lar görev yapacak.

Önerilen İçerik: Türk Donanması’na ANKA SİHA teslimatı


Kaynak: SavunmaSanayiST.com

  Sarsılmaz

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu