Hindistan’a F-15EX teklifi için Boeing’e onay

Roketsan-ATMACA-Banner

Boeing, Hindistan’a F-15EX savaş uçağı satışı ile ilgili teklif sunmak için ABD hükümetinden onay aldı. Şirket, Hindistan Hava Kuvvetleri (IAF) için F-15EX tedarik etmeyi amaçlıyor.

Reuters tarafından edinilen bilgiye göre; üst düzey bir Boeing yetkilisi tarafından geçtiğimiz saatlerde yapılan açıklamada, Boeing tarafından ABD hükümetinden F-15EX savaş uçağının Hindistan Hava Kuvvetleri’ne satışı ile ilgili olarak bir satış lisansı alındığı açıklandı.

STM Banner

Boeing, IAF’in Sovyet dönemi savaş uçağı filosunu değiştirmek için açtığı 114 adetlik çok amaçlı uçak satın alma planı kapsamında İsveç üretimi Gripen ve Fransız üretimi Rafale savaş uçakları ile rekabet edecek. Şirket tarafından yapılan açıklamaya göre; iki ülke hükümetleri, daha önce F-15EX ile ilgili olarak görüşmeler gerçekleştirdi.

İhale kapsamında yarışacak üç uçak içerisinde bulunan Dassault Rafale, halihazırda Hindistan Hava Kuvvetleri envanterinde bulunuyor. Hindistan Hava Kuvvetleri, Eylül 2016’da Dassault Aviation ile imzalamış olduğu 7.87 milyar dolarlık anlaşma ile 36 adet Rafale Av / Bombardıman Uçağı siparişinde bulunmuştu.

IAF, Dassault Aviation’dan ilk Rafale jetini, 8 Ekim 2019 tarihinde törenle teslim aldı.

F-15EX, Hindistan'a F-15EX

F-15EX

F-15EX, ABD Hava Kuvvetleri envanterinde bulunan F-15C/D savaş uçaklarının yerini alması için geliştirilmiş çift kişilik bir savaş uçağıdır. Halihazırda en modern F-15 konfigürasyonu olan F-15EX, bir dizi gelişmiş silah sistemine sahiptir.

F-15EX ve eski F-15’ler arasındaki en önemli fark, Açık Görev Sistemleri (OMS) mimarisinde yatmaktadır. OMS mimarisi, yeni nesil uçak teknolojilerinin hızlı bir şekilde entegrasyonunu sağlamaktadır.

F-15EX ayrıca kablosuz uçuş kontrolleri, yeni bir elektronik savaş sistemi, gelişmiş kokpit sistemi ve eski F-15’lerde mevcut görev sistemleri ve yazılımın en yeni versiyonlarına sahip olacak.

2200 km’yi aşan harekat yarıçapı sayesinde oldukça uzak mesafelerde ki hedeflere harekat düzenleme kapasitesine sahip olacak F-15EX, APG-82V1 AESA radar ile çok daha keskin gözlere sahip olacak. Güçlendirilmiş motorları ile ses hızından 2,5 kat daha fazla hıza ulaşabilen yeni nesil F-15’lerin, aynı zamanda 13 ton silah taşıma kapasitesi bulunuyor.,

Önerilen İçerik: Hindistan’dan 6.5 milyar dolarlık Tejas siparişi


Kaynak: SavunmaSanayiST.com

  Sarsılmaz

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu