Aliyev: “En modern Türk silahlarını alacağız”

Roketsan-ATMACA-Banner

Azerbaycan Cumhurbaşkanı İlham Aliyev, Azerbaycan Silahlı Kuvvetleri’nin ihtiyaçları için Türkiye’den en modern silahların tedarikinin gerçekleştirileceğini ve bunun için anlaşma imzalandığını açıkladı.

Aliyev tarafından yapılan açıklamada, “Savaştan sonra yeni anlaşmalar imzaladık. Türk tarafıyla Türkiye’de üretilen en modern silahların tedariki için bir anlaşma imzaladık. Bunlar ordumuzu çok büyük ölçüde güçlendirecek.” ifadelerine yer verildi.

STM Banner

Hatırlanacağı üzere; Azerbaycan’ın Dağlık Karabağ bölgesinde işgal altında bulunan topraklarını kurtarmak için Ermenistan’a yönelik başlattığı askeri harekata, Türkiye’den tedarik ettiği SİHA’lar ile mühimmatlar damga vurmuştu. Aliyev’e göre; sadece Türk SİHA’ları, Ermeni Ordusu’na 1.9 milyar ABD Doları değerinde zarar vermişti.

Azerbaycan’ın, Türkiye’den de oldukça büyük bir bütçeye sahip savunma tedariki gerçekleştirmesi bekleniyor. Tedarik kapsamında, Azerbaycan Hava Kuvvetleri için SOM Seyir Füzesi tedarik edileceği de bilinmekte.

Önerilen Haber: Azerbaycan’a SOM Füzesi ihracatı

  Sarsılmaz

3 Yorum

  1. Azerbaycana silah satisina karsiyim. Silah satilmamali. Azerbaycan gardaslarimiza fabrikasi verilmeli ki kendileri istedikleri kadar istedikleri zaman kendileri üretebilsinler. Roketsanin Baykarin TAI nin bir üretim tesisi de Sumqayit da Baküde insa edilmeli. Teknolojiyi ortak ve beraber üretip gelistirmeliyiz. Bu bizi birlestirir. Birlestik güclendik Rus destegine ragmen Karabagin bir bölümü söke söke aldik. Ama ruslarla aramizda daha ucurum kadar teknolojik fark var. Nükleer gücümüz yok, uydu firlatma gücümüz yok. Motor ve yazilim alaninda cok gerideyiz. Bu alanlarda Azerbaycanla beraber calismaliyiz.

    1. iyi diyorsun hoş diyorsun da o silahların ar-ge si üretim hattı personel eğitimi testleri için çok büyük zaman ve paralar harcanıyor . bunun geri dönüşü’nüde ancak silah satışları ile karşılayabiliriz . ki yeni projelere ve varolanların geliştirmesine kaynak oluştursun . yoksa TC her zaman Can Azerbaycan ‘ın yanındadır.

  2. Maalesef Azerbaycan’ın bu konularda bize bir katkısı ol(a)maz. Kelde ilaç olsa.. meselesi. Sanayi ve teknoloji olarak Türkiye onlardan çok ama çok ileride. Bu bağlamda bizim bu konularda işbirliği yapacağımız ülkeler bize denk ve/veya daha ileride olan ülkelerdir. Bazen gönül ile akıl çelişir.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu