Alman Heron TP İHA’sı ilk uçuşunu yaptı

Roketsan-ATMACA-Banner

Israel Aerospace Industries (IAI) tarafından Almanya Silahlı Kuvvetleri’nin ihtiyaçlarına binaen üretilen Heron TP İHA, ilk uçuşunu başarıyla gerçekleştirdi.

Almanya, Haziran 2018’de yaptığı anlaşma ile İsrail merkezli Israel Aerospace Industries (IAI) şirketinden 7 adet Heron TP Orta İrtifa – Uzun Dayanım (MALE) sınıfı insansız hava aracı (İHA) kiralamaya karar vermiş ve bununla ilgili olarak bir sözleşme imzalamıştı.

STM Banner

Bu kapsamda Airbus’ın da destekleri ile Israel Aerospace Industries (IAI) tarafından geliştirilen ilk Alman konfigürasyonundaki Heron TP İHA’sı, ilk uçuşunu başarıyla gerçekleştirdi. Söz konusu İHA’nın, Alman personelinin eğitim faaliyetlerine bağlı kalmak koşulu ile bu senenin sonuna kadar Alman Ordusu’na teslim edilmesi bekleniyor. İlgili İHA’yı idame edecek olan Alman personel, bir süredir İsrail’de eğitim almakta.

Almanya tarafından kiralanan İHA’ların 2 adedi eğitim, 5 adedi ise görev amaçlı kullanılacak. Alman İHA’ları, ağırlıklı olarak Afganistan ve Mali’de kullanıyor.


Kaynak: SavunmaSanayiST.com

  Sarsılmaz

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu