Almanya’dan Türkiye’ye kısmi silah ambargosuna devam kararı

Roketsan-ATMACA-Banner

Almanya Dışişleri Bakanı Heiko Maas, Almanya tarafından Türkiye’ye yönelik olarak savunma sanayii alanında uygulanan kısmi ambargonun devam edeceğini açıkladı.

Dışişleri Bakanı Mevlüt ÇAVUŞOĞLU, Almanya’ya resmi bir ziyaret düzenledi. Ziyaret kapsamında Alman mevkidaşı Heiko Maas ile heyetler arası bir görüşme gerçekleştiren Bakan ÇAVUŞOĞLU’nun temaslarının ardından, ortak basın toplantısı düzenledi.

STM Banner

Alman Bakan Heiko Maas, gazeteciler tarafından yöneltilen bir soru üzerine; Türkiye ile Almanya arasındaki sınırlı savunma sanayii ilişkilerinin, aynı şekilde devam edeceğini açıkladı.

Maas tarafından yapılan açıklamada, “Türkiye çok önemli bir müttefikimiz NATO içerisinde. Almanya, bunu her zaman vurgulamıştır. Gelecekte de her zaman çok büyük önemi olacaktır Türkiye’nin. NATO kapsamında müttefikler olarak çok iyi bir iş birliğimiz var. Afganistan’da mesela şu anda Türkiye ve Almanya, NATO misyonunun çerçeve ortakları. Oradaki bütün faaliyetlerimizi, çok yakın istişare sonucunda belirliyoruz.

Savunma sanayii ihracatı açısından ise son derece sınırlı bir ihracatımız var, böyle de devam edecek.” ifadelerine yer verildi.” ifadelerine yer verildi.

ALTAY Güç Grubu
ALTAY Güç Grubu

Almanya, Türkiye’nin özellikle Suriye bölgesinde gerçekleştirdiği harekatlar sebebiyle savunma sanayii alanında ambargo uyguluyor. ALTAY Ana Muharebe Tankı’nın güç paketi savunma sanayii alanında uygulanan ambargoda öne çıkan bir unsur olsa da Almanya, Türkiye’ye yönelik olarak birçok silahın veyahut özellikle yedek parçanın satışını durdurmuş durumda.

Türkiye ise ALTAY Tankı’nın güç grubu konusunda, Güney Kore ve İngiltere ile iş birliği halinde. Güney Kore üretimi bir motorun, yakın gelecekte Türkiye’de test edilmesi planlanıyor. Ayrıca BMC POWER tarafından geliştirilen ALTAY’ın yerli motoru BATU’nun ilk ateşlemesi, Nisan 2021’de icra edildi. Yerli motorun transmisyonu konusunda ise İngiliz bir firma ile iş birliği gerçekleştiriliyor.

ÖNERİLEN İÇERİK: BMC Power ALTAY’ın yerli motorunu ilk kez ateşledi

  Sarsılmaz

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu