Modernize edilen ilk Yunan S-70B helikopteri teslim edildi

Roketsan-ATMACA-Banner

Yunanistan’ın modernize edilen ilk S-70B SeaHawk (Aegean Hawk) helikopteri, bugün ABD’nin Atina Büyükelçisi Geoffrey Pyatt’ın da katıldığı törenle Yunan Donanması’na teslim edildi.

Yunan S-70B’leri Amerikan ve Yunan hükümetleri arasında imzalanan FMS (Yabancı Askeri Satış) anlaşması kapsamında modernizasyon programına tabi tutuluyor. Program kapsamında Yunan Donanmasına ait helikopterlerin sensör sistemleri ve aviyonikleri modernize ediliyor. Yunan Donanmasının envanterinde halihazırda 11 adet S-70B helikopteri mevcut. Bu helikopterlerin tamamı modernizasyon programı çerçevesinde Atina merkezli Aeroservices SA şirketi tarafından elden geçirilecek.

STM Banner

Bu kapsamda modernize edilen ilk S-70B bugün düzenlenen törenle Yunan Donanmasına teslim edildi. Törene ABD’nin Atina Büyükelçisi Pyatt, Yunanistan Genelkurmay Başkanı Konstantinos Floros ve Yunanistan Deniz Kuvvetleri Komutanı Sylianos Petrakis iştirak etti.

Sikorsky helikopterlerinin onarımında da sertifikaya sahip olan Atina merkezli Aeroservices şirketi, Yunan S-70B’lerinin tamir, test ve modernizasyonundan sorumlu.

Yunan S-70B2

Aeroservices tarafından gerekli bakım ve modernizasyon işlemleri tamamlanan ilk S-70B ise PN58 kuyruk numaralı helikopter oldu.

Teslim töreninde konuşan ABD Büyükelçisi Pyatt şu sözleri kaydetti: “Yunan Donanması helikopterinin tekrar havaya dönmesi inanılmaz derecede heyecan verici. Aeroservices’teki tüm profesyonel ekibi başarılarından dolayı tebrik etmek istiyorum.”

“Burada Aeroservices’te Yunan Donanması adına yapılan çalışma, Yunan Silahlı Kuvvetleri için sonuçlar veren ABD Dış Askeri Satış (FMS) programının bir başka harika örneğidir. Yunan Donanması’nın S-70B koruma ve yükseltme programları, ABD ve Yunan Deniz Kuvvetleri arasındaki güçlü iş birliğinin bir örneğidir.”

Pyatt, sözlerine şöyle son verdi: “Gökyüzü, uluslarımızın birlikte başarabileceklerinin sınırıdır ve bugünkü teslimat töreninin gösterdiği gibi, savunma ortaklığımız, Yunanistan’da onlarca yıl boyunca fayda sağlayacak bir bilgi tabanı oluşturarak, ticaret ve yatırım ilişkimizle el ele yürümektedir.”

ÖNERİLEN İÇERİK: Yunanistan’dan S-70B ve MH-60R hamlesi


Kaynak: SavunmaSanayiST.com

 

  Sarsılmaz

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu