Mısır’dan istihbarat uydusu ve tanker uçak hamlesi

Roketsan-ATMACA-Banner

Mısır, Fransa’dan istihbarat uydusu ve tanker uçak tedarik etmeye hazırlanıyor.

Fransız La Tribune gazetesinin haberine göre Fransa ve Mısır arasında imzalanan savunma paketinin büyüklüğü yaklaşık 5.4 milyar avroyu buluyor. Bu paketin yaklaşık 4 milyar avroluk kısmı geçtiğimiz günlerde sızıntı şeklinde ortaya çıkan ve daha sonra Fransız ve Mısırlı yetkililer tarafından teyit edilen 30 adet Rafale savaş uçağı tedariki idi.

STM Banner

Fransız kaynakların aktardığına göre Mısır, 30 adet Rafale ve uçaklar için satın alınan mühimmatlara ek olarak Fransa’dan bir adet gözlem uydusu (Airbus Space üretimi) ve iki adet Airbus A330 MRTT çok rollü tanker/nakliye uçağı da satın alacak. Bu konuda imzalanan anlaşmanın da önümüzdeki günlerde duyurulması bekleniyor.

Mısır Rafale

A330 MRTT

Airbus tarafından üretilen yeni jenerasyon tanker uçağı A330 MRTT bugüne kadar yaklaşık 7 ülkeye ithal edildi. Mart 2020 itibarıyla A330 MRTT siparişlerinin sayısı 60’a dayandı. Uçağın kullanıcıları arasında Avustralya, Fransa, Suudi Arabistan, Singapur, Güney Kore, BAE ve Birleşik Krallık gibi ülkelerin Hava Kuvvetleri yer alıyor. Uçak aynı zamanda NATO tarafından da aktif olarak kullanılıyor.

5.4 milyar avro

Fransa, 5.4 milyar avroya ulaşan silah anlaşmaları kapsamında Mısır’a %85 hazine garantisi verecek. Minimum 10 yıl sürmesi beklenen kredi paketini Paris merkezli BNP Paribas, Crédit Agricole, Société Générale ve Crédit Industriel et Commercial bankaları finanse edecek.

GM400 3D Radar

Mısır’ın satın almış olabileceği bir diğer sistem ise Thales tarafından tasarlanan Ground Master 400 uzun menzilli ve 3 boyutlu hava savunma radarları. Mısır’ın dört adet GM400 tedarik ettiği de iddialar arasında yer alıyor.

ÖNERİLEN İÇERİK: Mısır’ın Rafale savaş uçağı alımına dair tüm detaylar


Kaynak: SavunmaSanayiST.com

  Sarsılmaz

2 Yorum

  1. Mısır’ı bilerek silahlandırıyorlar.Yunanla eş zamanlı Türkiye yi sıkıştırma planı uyguluyorlar.Mısırın hava etkinlik alanını genişletmeye çalışıyorlar.Aynısını Yunan a verdikleri uçaklarla yaptılar.Burada gördüğüm o ki bizi zorlayarak Rus silahı almaya yada Rus S-400 lerini aktif etmemizi zorlayarak ABD ve yandaşlarının yaptırımlarına maruz bırakmayı amaçlıyorlar.Bu adamların zaten görünmeyen yaptırımları altındayız.ya çılgınlık edip diş göstermek için Rus S-57 yada Su-35 alıcaz yada yada kendi uçağımızı hızlandırıp aynı İHA ve Sihaları onlar vermeyip biz ürettiğimiz için aynı yolu izleyip hem uçağımıza sahip olucaz hemde bağımlılığımızı bitiricez onlara.

    1. Evet katılıyorum, 6 gün savaşında o kadar güce rağmen paket olmuş derme çatma bir orduyu silahlandırıp, üzerimize salacaklar, yoksa tanker uçağın mısırda ne işi var..?? Bir sürü savaş gemisi ve uçak ile bize saldırtıp, müslümanı müslümana kırdırma taktiği uygulayacaklar, büyük tehlike, çok büyük tehlike…Sisi yapmasa bir yapacak birini başa geçirirler, eğer mısır halkı biraz uyanıksa bu oyuna gelmez…Yoksa büyük kıyamet savaşı öncesi kehanet gerçekleşecek demektir…

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu