Almanya: “Türkiye’nin denizaltı projesini durduramayız”

Roketsan-ATMACA-Banner

Yunanistan’ın, Türkiye ile Almanya tarafından ortaklaşa yürütülen Yeni Tip Denizaltı Projesi (YTDP)’nin durdurulması ilişkin talebi, Alman Savunma Bakanı tarafından reddedildi.

Türk Deniz Kuvvetleri Komutanlığı için 6 adet U214 sınıfı Havadan Bağımsız Tahrik (AIP) Sistemi’ne sahip denizaltının Gölcük Tersanesi Komutanlığı’nda inşasını kapsayan Yeni Tip Denizaltı Projesi (YTDP), Alman TKMS firması ile SSB arasında 22 Haziran 2011 tarihinde imzalanarak yürürlüğe girmişti. Yunanistan tarafından bu projenin durdurulması için Almanya’ya yapılan teklife ise red cevabı geldi.

STM Banner

Pentapostagma tarafından edinilen bilgiye göre; Yunan Savunma Bakanı Nikos Panagiotopoulos, geçtiğimiz gün Alman Savunma Bakanı Annegret Kramp-Karrenbauer ile bir telefon görüşmesi gerçekleştirdi. Telefon görüşmesi esnasında Yunanistan’ın bu teklifine cevap veren Bakan Kramp-Karrenbauer; bu projenin durdurulamayacağını hatta ertelenemeyeceğini çünkü Alman Thyssen’in, 2002 yılında bu yana imzalanan sözleşmelere bağlı olduğunu ifade etti.

Yeni Tip Denizaltı Projesi

İnşa faaliyetleri Gölcük Tersane Komutanlığında devam eden 6 adet Reis Sınıfı Denizaltılardan; TCG Piri Reis (S-330) 2022, TCG Hızır Reis (S-331) 2023, TCG Murat Reis (S-332) 2024, TCG Aydın Reis (S-333) 2025, TCG Seydi Ali Reis (S-334) 2026, TCG Selman Reis (S-335) ise 2027 yılında envantere girecektir.

Yeni Tip Denizaltı Projesi

İlk denizaltı TCG Piri Reis (S-330), 2019 yılı içerisinde havuza alınmıştır. 2021 yılı içerisinde TCG Piri Reis (S-330) denize indirilecek, TCG Hızır Reis (S-331) ise havuza alınacaktır.

Torpido ve gemisavar füze ateşleme kabiliyeti bulunan Reis Sınıfı Denizaltı’lar, özellikle havadan bağımsız tahrik sistemi ile Türk Donanması’na kuvvet çarpanı etkisi oluşturacaklardır. Reis Sınıfı Denizaltılar, birçok yerli sistemi bünyelerinde barındırmaktadırlar.

Önerilen İçerik: Türk Denizaltısı Milli Torpido AKYA ateşledi

  Sarsılmaz

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu