Fransa’dan Çad’a ERC-90 Sagaie teslimatı

Roketsan-ATMACA-Banner

Çad’daki Fransız Büyükelçiliğinden yapılan açıklamaya göre Fransa, başkent N’Djamena’da düzenlenen resmî törenle Çad ordusuna 90mm topla silahlandırılmış olan 9 adet ERC-90 Sagaie zırhlı araç teslim etti.

Fransız Ordusu envanterinde bulunan ERC-90 tipi zırhlı araçları Jaguar ile değiştirmeyi planlayan Fransa, Çad’a 9 adet ERC-90 Sagaie teslim etti. Araçlara ek olarak; yedek parça, motor ve mühimmat teslimatı da gerçekleştirildi.

STM Banner

ERC-90 Sagaie mürettebatı olacak Çad askerleri; araç komutanlığı, şoförlük ve topçuluk üzerine Fransa’dan eğitim alacaklar. 20 kadar Çad askeri şu anda Gabon’daki Fransız kuvvetlerinin zırhlı harekât talim birliğinde araç komutanlığı eğitimi alıyor. Sürücü ve nişancı kalifiye etmek için Haziran 2021’e kadar devam edecek olan eğitim faaliyetleri, canlı atış tatbikatı ile sona erecek.

ERC-90 Sagaie, üç kişilik mürettebata sahiptir. Aracın kulesi, çok çeşitli mühimmat ateşleyebilen 90 mm’lik bir topla donatılmıştır. 7.62 mm’lik bir makineli tüfek, ana silahın soluna eş eksenli olarak monte edilmiştir. ERC-90 Sagaie’nin tamamen çelik gövdesi ve tareti, mürettebata küçük kalibreli silahlara ve şarapnellere karşı balistik koruma sağlamaktadır.

Fransız Panhard tarafından geliştirilen ERC-90 Sagaie, 6 ileri ve 1 geri vitese sahip Panhard şanzımana bağlı 5.250 rpm’de 155 hp güç üreten Peugeot V-6 benzinli bir motordan güç almaktadır. Araç maksimum 95 km/s hıza ve maksimum 700 km menzile sahiptir.


Zeynep Bayındır / SavunmaSanayiST.com

  Sarsılmaz

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu