Almanya’dan 130mm’lik tank topu hamlesi

Roketsan-ATMACA-Banner

Alman Rheinmetall şirketi, ilk olarak 13 Haziran 2016 tarihinde Eurosatory’de sergilemiş olduğu L-51 130mm yivsiz topun test görüntülerini paylaştı.

Leopard 2A4’ün öncülük yaptığı modern ana muharebe tankı dönemi, birçok ülke tarafından gerçekleştirilen yeni gelişmeler ile yavaş yavaş kapanmaya hazırlanıyor.

STM Banner

Japonya’nın Type-10 tanklarında nano-kristal çelik kullanmaya başlaması ile başlayan gelişmeler, Fransa’nın Leclerc Terminator modelinde 140mm top denemelerine başlaması ile devam ederken Rusya, insansız tarete sahip T-14 Armata tankını geliştirdi. Ardından Fransa ve Almanya, 2030’lu yılların tank dünyasının hâkimi olması için MGCS (Main Ground Combat System) projesine ortak olarak başladıklarını açıkladı. 120mm top kullanılması beklenmeyen bu proje için Fransa’nın geliştirmek için büyük çaba ve para harcadığı fakat kayda değer bir başarı yakalayamadığı 140mm yivsiz topa alternatif olarak, Rheinmetall tarafından 130mm top geliştirilmeye başlandı.

Rusya’nın geliştirmiş olduğu yeni nesil zırhlı araç ve tank konseptine yönelik cevap olarak geliştirilen bu top, geri tepme sistemi, namlu ağırlığı dahil olmak üzere toplamda 3 ton ağırlığa sahip. 120mm L55 top ile ağırlık olarak karşılaştırıldığında yeni top sadece 300 kilogram daha ağır. Mevcut Leopard 2 serisi ana muharebe tanklarına entegre edilebilecek 130mm’lik tank topunun, paylaşılan videodaki detaylara dikkat edildiğinde – videodaki tank şasesi Leopard 2A7 –otomatik doldurucuya sahip olduğu görülüyor.

 Test Videosu: 

Geleceğin tank dünyasına ışık tutmakta olan yeni gelişmeler, şimdilik daha büyük kalibreli topların kullanılma ihtimalinin çok büyük olduğunu ve otomatik doldurucunun manuel doldurma sisteminin yerini alacağını göstermektedir. İlerleyen zamanlarda gerçekleşecek yeni gelişmeler, büyük bir evrim ile karşı karşıya olan ana muharebe tanklarının değişim sürecini daha net gösterecektir.

Önerilen İçerik:

Bir devrin öncüsü: “Leopard 2A4”


Kaynak: SavunmaSanayiST.com

  Sarsılmaz

Bir Yorum

  1. Misterxanlisis.wordpress.com sayfasına girip (17.3.2017) Achtung Leopards in Syria konusuna bir bakarsanız hayli canınız sıkılabilir. Benim öyle oldu. Sadece tank kullanma usullerimizi değil bu tankların kalitesini de eleştirmişler. Doğru veya yanlış,başkaları ne düşünüyor, bilmekte fayda var.
    Haberiniz elbet ilgi çekici ama tank konusu hem mali hem teknik açıdan çok sorunlu. Zaten kıt olan paramızı nereye nasıl harcayalım ki optimal bir sonuç elde edebilelim. Önerilerden çok sorular sıralanacak. Paradigma değişmezse sonuç tatmin edici olmayabilecek korkarım.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu