Almanya’dan EuroMALE İHA kararı

Roketsan-ATMACA-Banner

Avrupa’nın Orta İrtifa – Uzun Dayanım (MALE) sınıfı insansız hava aracının geliştirilmesinin amaçlandığı EuroMALE İHA Programı kapsamında yeni bir gelişme yaşandı.

Alman Hıristiyan Demokrat Birliği ve Sosyal Demokrat Partileri, EuroMALE İHA’nın geliştirilmesi ve tedariki konulu koalisyon komitesi çerçevesinde Çarşamba günü anlaştılar. Almanya, Fransa, İtalya ve İspanya ile birlikte geliştirilecek EuroMALE İHA için gerekli sözleşmelerin, 2021 yılının ilk yarısı içerisinde imzalanması planlanıyor.

STM Banner

Edinilen bilgiye göre; EurMALE İHA’nin öncelikle keşif faaliyetleri için kullanılması planlanıyor ve bu sebeple İHA’nın geliştirilmesini hedefleyen sözleşme, ilk etapta sistemin silahlandırılmasını içermeyecek. İHA’nın silahlandırılması yönündeki karar, daha sonra verilecek.

Bir süredir mali ve gecikme sorunuyla boğuşan EuroMALE Programı kapsamında 21 sistem (63 hava aracı) EuroMALE İnsansız Hava Aracı (İHA) tedarik etmeyi planlayan Fransa, toplam tutarın 7.1 milyar avroyu geçmemesini istedi. Ancak edinilen bilgiye göre; EuroMALE projesi kapsamında geliştirilen hava aracının birim maliyeti, geliştirme maliyetiyle birlikte 200 milyon avroya yaklaştı.

Önerilen İçerik: AKINCI İHA seri üretimi başladı


Kaynak: SavunmaSanayiST.com

  Sarsılmaz

2 Yorum

  1. Biz daha ucuza, daha kalitesini verelim avrupaya. Hatta yakinda TB3 ler gelince TB2 lerden Almanyaya hibe bile edebiliriz…

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu