Ukrayna ve ABD’den Karadeniz’de PASSEX

Roketsan-ATMACA-Banner

Karadeniz’de, Ukrayna Deniz Kuvvetleri’ne ait deniz uçakları ile ABD Deniz Kuvvetleri’ne ait muhrip ve destek gemilerinin yer aldığı bir PASSEX tipi ortak geçiş eğitimi icra edildi.

Edinilen bilgiye göre; Karadeniz’de güvenliği sağlamak ile Ukrayna Donanması ve ABD Donanması gemilerinin mürettebatının birlikte çalışabilirliğini geliştirmek, eğitimin amaçları arasında yer almaktaydı. Eğitimin tüm unsurları, NATO standartları ve prosedürlerine uygun olarak planlandı ve tamamlandı.

STM Banner

Ukrayna Donanma Komutanı Amiral Yuri Fedash, Ukrayna Donanmasının “PASS” programına sürekli katılımının, birlikte çalışabilirliğin artmasına ve Kuzey Atlantik İttifakının standartlarına hâkim olmasına katkıda bulunduğunu, bu eğitimin bu yıl Amerika Birleşik Devletleri gemileriyle gerçekleştirilen ilk PASSEX eğitimi olduğunu ve Karadeniz’de istikrarı korumak için Amerikalı ortaklarıyla çalışmaktan büyük heyecan duyduklarını söyledi. Ayrıca PASSEX eğitiminin gemilerin mürettebatları arasında beceri, denizcilik eğitimi ve deneyim alışverişi açısından harika bir fırsat olduğunu da sözlerine ekledi.

Amiral Fedash, “Yapılan bu eğitim esnasında taktik manevra unsurları, uluslararası sinyal sistemini kullanarak sinyal üretme eğitimi, yoğun sivil seyrüsefer alanlarında deniz durumunun kapsanması, iletişim eğitimi, hava savunması ve düşman saldırılarının püskürtülmesi gibi çalışmalar gerçekleştirilmiştir.” dedi.

ABD Donanması Komutanı Thomas Ralston ise “Bölgesel iş birliğini desteklemek ve deniz güvenliğini sağlamak için ortaklarımızla etkileşim ve ikili tatbikatlar düzenlenmektedir. Ukrayna Donanması ile ortak eğitim için gelecekteki fırsatları dört gözle bekliyorum.” dedi. Ukrayna Donanması ile denizde ikili eğitim gerçekleştirdikten sonra deneyimlerin paylaşıldığını ve ortaklığın güçlendirildiğini ifade etti.

Önerilen İçerik: Ukrayna Donanması’na Bayraktar TB2 tanıtıldı


Zeynep Bayındır / SavunmaSanayiST.com

  Sarsılmaz

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu