ALPAGU muharebe sahasına damga vuracak

Roketsan-ATMACA-Banner

Türk Silahlı Kuvvetleri’ne Döner Kanatlı VURUCU İHA KARGU’nın teslimatlarını sürdüren STM Savunma Teknolojileri Mühendislik ve Ticaret A.Ş., Sabit Kanatlı VURUCU İHA ALPAGU’yu da yıl sonuna kadar güvenlik güçlerinin kullanımına sunmayı planlıyor.

Dünya’da sadece 2 adet muadili olan ALPAGU; 2 kilogramın altında ağırlığa sahip olması, yüksek dalış hızı ve düşük radar kesit alanı ile önemli hedeflere nokta atışı yapabilecek. TEK-ER tarafından kullanılabilen ALPAGU, zırhlı araç veya gemi gibi sabit/mobil platformlardan da çoklu lançerler aracılığıyla fırlatılabilecek.

STM Banner

STM, ALPAGU’nun daha ağır, daha uzun menzilli ve farklı harp başlığına sahip modelleri için de çalışmalarını yoğun olarak sürdürüyor.

Zırhlı araç platformlarına yerleştirilecek lançerler aracılığıyla kullanılabilecek olan ALPAGU; sütre arkasında bulunan, pusu hazırlığında olan, ATGM atışına hazırlanan ya da önceden atış gerçekleştirip uzaklaşmaya çalışan hedeflerin tespit edilmesi taktirde, nokta atışı ile hedefini yok edebilecek. Özellikle Javelin gibi sütre arkasından atış yapabilen, atış yapması için zırhlı aracı ya da tankı görmeye ihtiyaç duymayan sistemlerin, daha kurulum aşamasında iken tespit edilmesi ve imha edilmesinde başrol oynayacak. KARGU üzerinde sürü harekat kabiliyeti geliştiren STM, ilerleyen dönemde ALPAGU ve KARGU’nun aynı sürüde, farklı görev tipleri için kullanılabildiği bir kullanım konseptini hayata geçirecek. Farklı zırhlı araçlardan fırlatılabilecek sürü ALPAGU’lar ise hiçbir risk teşkil etmeksizin, tehdit unsurları birlikte hareket ederek imha edebilecek.

ALPAGU

Vurucu İHA’ların zırhlı araçlarda kullanımı konusunda İsrail, geçtiğimiz yıl Namer IFV aracı üzerinde ilk çalışmanın tamamlandığını duyurmuştu. Biz de STM tarafından geliştirme faaliyetleri tamamlanmak üzere olan ALPAGU ve devam eden birtakım projeler ile Vurucu İHA teknolojisi ve kullanımında da öncü ülkelerden birisi olacağız.

Şu an için anti-personel görevlerine uygun olarak parçacık etkili harp başlığı ile donatılan ALPAGU, ilerde ki modellerinde yüksek patlayıcılı (HE) veya yüksek patlayıcılı anti-tank (HEAT) harp başlıkları ile donatılarak; üsten vuruş, düşük radar kesit alanı, yüksek dalış hızı, GPS olmayan ortamlarda görev yapabilme yeteneği gibi üstün özellikleri ile muharebe sahasındaki mevcut bazı mühimmatların yerini alabilecek.


Yazar: Yusuf Metin   |   Kaynak: SavunmaSanayiST.com

  Sarsılmaz

Bir Yorum

  1. Bakın, böyle teknolojilerden ülkem adına çok umutluyum. Çin bile hala rus motorları da alıyor, Izdeliye 30 hala tam oturmadı daha birkaç sene sürecek, Rolls Royce’un istediğimiz teknoloji transferini vermeyeceğini ben bile anladım. Yani? Yanisi şu ki biz gene çabaya devam edelim ama başarıyı başka alanlarda da arayalım. Bu Alpagu çok ümit verici, bu konunun geleceği de çok parlak.
    Tank motoru, jet motoru iyi hoş da, gelecek büyük oranda suni zeka , sürü teknolojisi, güdümleme, siz sayın gerisini. İsrail ki atom gücü, teknoloji devi,tanklarında Mtu motor, Renk transmisyon kullanıyor, Uçakları Amerikan malı. Herşeyi hemen yapamayız, öncelikli teknolojiler belli. Örnek : IHA’larımız. STM’e muhteşem başarılar dilerim. Utandırmasınlar bizi !

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu