Komandolar stratejik Akrep Tepesi’nde kontrolü sağladı

Roketsan-ATMACA-Banner

Türk Silahlı Kuvvetleri tarafından Irak’ın Kuzeyinde bulunan Haftanin bölgesine yönelik başlatılan Pençe Kaplan Harekatı, Akrep Tepesi’nin de alınmasıyla başarıyla devam ediyor.

Türkiye’ye yönelik terör tehdidini kaldırmak için Şırnak Uludere’nin karşısındaki Haftanin bölgesinde başlatılan Pençe Kaplan harekâtında, önemli bir gelişme yaşandı. Terörist elebaşlarından Murat Karayılan’ın; “Düşerse Haftanin’in tamamını alırlar” dediği Akrep Tepesi, dün sabah TSK’nın kontrolüne geçti. Önceki gün şiddetli çatışmaların yaşandığı tepede 5 terörist silahlarıyla birlikte ölü ele geçirilmesinin ardından, İHA’lar akşam saatlerinde 4 teröristin daha kaçmaya çalıştığını belirledi. Bunun üzerine saat 20.35’te Diyarbakır’dan kalkan üç F-16 bölgeyi 20 dakika boyunca belirli aralıkla bombaladı. Dün sabah günün ilk ışıklarıyla birlikte araziyi tarayan Mehmetçik, parçalanmış 2 teröristin cesedini buldu.

STM Banner

Sabah’ın haberine göre, Komandoların Akrep tepesinde denetimi sağlamasından sonra teröristlerin kaçarken tuzakladıkları mayın ve bombalar da uzman METİ ekiplerince tek tek etkisiz hale getirilmeye başlandı. Tepedeki kontrolü tümden ele geçiren Mehmetçik, hızla bölgede kalıcı üsler ve bu üslere ulaşımı sağlayacak olan bağlantı yolları inşa edilmesi için çalışmalara başladı.

Akrep Tepesi’nin güneyi ve batısına 4 yüksek güvenlikli 7/24 keşif/dinleme ve gözetleme yapabilecek kule ve üs bölgeleri inşa edilecek. Kuzeyine ve doğusuna da 6 üs bölgesi kurulacak. Bunlardan 3’ünde Mehmetçik, 3’ünde ise Irak bölgesel yönetimine bağlı peşmergeler yerleşerek kontrolü sağlayacak. Haftanin bölgesindeki tüm kamp ve barınma alanlarına eleman ve lojistik ikmal takviyesi yapılan Akrep Tepesi, ayrıca hâkim bir noktada ve yüksek rakıma sahip olduğu için hem Türkiye, hem de Irak topraklarında 35 kilometrelik alandaki en küçük bir hareketlilik bile fark edilebiliyor.


Kaynak: STAR

  Sarsılmaz

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu