Rusya Libya’ya Pantsir ve paralı asker sevk etti

Roketsan-ATMACA-Banner

Rusya Federasyonu, Darbeci General Hafter kontrolündeki Libya Ulusal Ordusu (LNA)’na, Pantsir Hava Savunma Sistemi ve Suriyeli paralı asker unsuru sevk etti.

Libya’nın meşru hükümeti olan Ulusal Mutabakat Hükümeti (UMH)’ne bağlı Sirte ve Cufra Ortak Operasyon Dairesi Sözcüsü General Abdulhadi Dırah, Rusya Federasyonu tarafından Hafter güçlerine yapılan sevkıyatlar hakkında açıklamalarda bulundu. Dırah’a göre Rusya Federasyonu, Antonov ve Ilyushin tipi uçaklar ile Sirte’deki El-Gırdabiyye Askeri Hava Üssü’ne en az 11 sortilik uçuş icra etti.

STM Banner

Abdulhadi Dırah, söz konusu uçaklarla Hafter güçlerine 6 adet Pantsir Hava Savunma Sistemi (HSS), silah ve mühimmat ile Suriyeli paralı askerler sevk edildiğini açıkladı.

Son bir aylık zaman dilimi içerisinde; Vatiyye Hava Üssü, Terhune ve Trablus Havalimanı gibi birçok stratejik noktayı Hafter güçlerinden temizleyen UMH güçleri, Sirte şehri ile Cufra Hava Üssü’ne yönelik operasyonlarını sürdürüyor. Türk Silahlı Kuvvetleri ve Milli İstihbarat Teşkilatı’nın taktik, teknik ve lojistik desteği sayesinde Hafter unsurlarına karşı önemli aşamalar kaydedilen Libya’da, Sirte ve Cufra’nın alınmasının ardından her şeyin daha da normalleşeceği düşünülüyor.


Kaynak: SavunmaSanayiST.com

  Sarsılmaz

Bir Yorum

  1. Muhtemelen füzeleri hızlı sihalar yavaş kaldığı için vuramıyorlar.düşük hızdaki hedefler için füze eklemiş olabilirler.burada yapılacak olan Panistri şaşırtıp vurmak için İHA kanat altlarına Alpagu İHA sürüsü yada güdümlü çoklu cirit atışı yapmalı hedefe.buda bizim çözümümüz olabilir

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu