Amerikan F-16’ları Bulgaristan semalarında

Roketsan-ATMACA-Banner

Amerika Birleşik Devletleri Hava Kuvvetleri (USAF)’ne ait F-16 Fighting Falcon tipi savaş uçakları, Bulgaristan semalarında görüldü. F-16’lar, QRA görevi icra edecekler.

İtalya’daki Aviano Hava Üssü’nde bulunan 31’inci Savaşçı Kanadı’na bağlı 555’inci Avcı Filo’dan 6 adet F-16; NATO’nun Geliştirilmiş Hava Polisliği (NATO enhanced air policing) misyonu kapsamında, 28 Eylül 2020 itibariyle Bulgaristan’da göreve başladı.

STM Banner

4 hafta sürecek görev kapsamında Amerikan F-16’ları, Rusya’nın Kırım ilhakı sonrası Karadeniz Bölgesinde QRA (Hızlı Reaksiyon Uyarısı) görevi sağlayan Bulgar Hava Kuvvetleri’ne bağlı savaş uçaklarına destek sağlayacak. Benzer görev için 2016 yılında Amerikan F-15’leri, 2017’de ise İtalyan Eurofighter’ları Bulgaristan’a konuşlandırılmışlardı.

31.Savaşçı Kanadı’nın açıklamasında ise 555’inci Avcı Filosundan yaklaşık 140 personel ve altı F-16, NATO misyonunu desteklemek için NATO Air Policing kapsamında konuşlandırıldı.” ifadelerine yer verildi.

Bu konuşlandırmanın önemi ise Bulgaristan anlamında mühim. Son zamanlarda bölgedeki ABD/NATO varlığının ciddileşmeye başladığı gözüküyor. Nitekim 22 Temmuz 2020’de F-16’lar, JASSM seyir füzelerini kullanarak Avrupa’da eğitim tatbikatı yaptı. 2 Ağustos’ta ise 31. Savaşçı Kanado’nın’nın F-16’ları, havadan havaya gerçek mühimmat taşırken de görüntülenmişti.

  Sarsılmaz

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu