ATMACA Projesi’nde seri üretime hazırlanılıyor

Roketsan-ATMACA-Banner

T.C. Cumhurbaşkanlığı Savunma Sanayii Başkanı Prof. Dr. İsmail DEMİR başkanlığında, Roketsan’da bir basın toplantısı düzenlendi. Prof. Dr. İsmail DEMİR, ATMACA Gemisavar Füzesi ile ilgili kritik açıklamalarda bulundu.

Savunma Sanayii Başkanı DEMİR, “ATMACA’nın sona yakın testlerinden bir tanesi daha yapıldı. Onlarca testten geçtiğini söylemek lazım. O test de çok başarılı geçti. Bu; sondan bir önceki testiydi ATMACA’nın, bir testi daha kaldı. Ancak sona gelmeden önce, seri üretim çalışmalarına bir yandan başlamalarını bekliyoruz. Bir ürünün kalifiye olması ve olgunlaşması, iki-üç test ile olmuyor. Bugün geliştirilen sistemlerde, elliye yakın testin yapıldığı sistemlerimiz var. O açıdan ürünü, bir test ile hizmete almak mümkün değil. Ürün kalifikasyonu denen bir süreç var çünkü ürününüzü teslim ettiğinizde kullanıcı makamın, bunu gönül rahatlığıyla kullanabilmesi gerekiyor ki o anlamda bile yine harekat ortamında edilen tecrübelerle, geri bildirimler ile ürünlerde sürekli bire geliştirme yapmak söz konusu.

STM Banner

Mavi Vatan ve Doğu Akdeniz konuları gündeme geldiğinde, denizdeki gücümüze güç katacak bir ürün olarak ATMACA’nın altını çiziyoruz. Tabi ATMACA’nın yanında, ondan türetilmiş karadan karaya seyir füzesi gibi türevleri şu anda çalışılıyor.” dedi.

ATMACA’dan GPS’siz Atış

Roketsan Genel Müdürü Murat İKİNCİ ise ATMACA’nın tabi tutulduğu son test dair ayrıntıları paylaştı. İKİNCİ, “Bu test, aslında ATMACA’nın en zorlu koşullarda test edilmesini içeren bir senaryoydu. Tamamen GPS bağımsız, sadece kendi ataletsel navigasyon ünitesi ile hedefi çok ciddi bir mesafeden net olarak burabildi ve vurabildi. Bu, elektronik harbin çok yoğun olduğu ortamlarda da çok kısıtlı bir navigasyon kabiliyetle hedefi net olarak bulduğunun bir göstergesi oldu. En zorlu durumlar için ATMACA’mızı hazırlıyoruz inşallah.” dedi.


Kaynak: SavunmaSanayiST.com

  Sarsılmaz

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu