Amfibi hücum aracı batığında dokuz asker hayatını kaybetti

Roketsan-ATMACA-Banner

AAVP-7A1 tipi Amfibi Hücum Aracı (AAV)’nın, 30 Temmuz tarihinde yaşanan olayda Kaliforniya’nın San Clemente Adası’nda batması sonucu 9 asker hayatını kaybetti.

ABD Deniz Piyadeleri’ne ait AAVP-7A1 tipi Amfibi Hücum Aracı (AAV); 30 Temmuz Perşembe günü Kaliforniya Eyaleti sınırları içerisinde bulunan San Clemente Adası’nda gerçekleştirdiği rutin eğitim tatbikatı esnasında, henüz belirlenemeyen bir sebepten ötürü su almaya başladı ve battı. Toplam 15 deniz piyadesinin ve 1 denizcinin bulunduğu araçtan, ilk etapta 1’i ölü ve 2’si ağır yaralı olmak üzere 8 asker çıkartıldı. ABD Deniz Piyadeleri tarafından geriye kalan 8 asker için sürdürülen arama çalışmaları, 40 saatin ardından sonlandırıldı. Kayıp askerlerin hayatlarını kaybettikleri varsayıldı.

STM Banner

Amfibi Hücum Aracı (AAV)

2005 yılında BAE Systems tarafından satın alınan FMC Corporation tarafından tasarlanan ve yine 2005 yılında BAE Systems tarafından satın alınan United Defense tarafından üretilen AAVP-7A1 Amfibi Hücum Aracı (AAV), amfibi harp gemileri (LHD) tarafından kıyıya yapılacak çıkartma harekatlarında kullanılmaktadır.

Amfibi Zırhlı Hücum Aracı (AAV)
FNSS ZAHA Amfibi Zırhlı Hücum Aracı (AAV)

AAVP-7A1 Amfibi Hücum Aracı (AAV)’nın dünyadaki tek muadili, halihazırda FNSS Savunma Sistemleri A.Ş. tarafından TCG ANADOLU Amfibi Harp Gemisi için geliştirilmektedir. FNSS tarafından geliştirilen Zırhlı Amfibi Hücum Aracı (ZAHA)’nın, 2022 yılında Türk Deniz Kuvvetleri Komutanlığı’na teslim edilmesi planlanmaktadır.

Önerilen İçerik:

TCG ANADOLU’nun Çelik Pençesi: ZAHA


Kaynak: SavunmaSanayiST.com

  Sarsılmaz

Bir Yorum

  1. Olayın detaylarını bilmesem de yüzen birşeyin batabileceğini ben bile biliyorum. Bunun benzerlerini biz de kullanacağız yakında. böyle bir kazada ne gibi tedbirler alınabilir ? FNSS acaba bu konuda çalıştı mı ? Öncelikli konu olmayıp eğitim zayiatı mı sayılacak sonra ? Yanisi bundan ders çıkarılabilir mi bizim için ?

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu