Sırp Ordusuna Çin malı hava savunma sistemi

Roketsan-ATMACA-Banner

Sırbistan Savunma Bakanlığı, ülkenin hava savunma ağının geliştirilmesi için Çin tarafından geliştirilen FK-3 Hava Savunma Füze Sistemini (HSFS) tedarik etti.

Edinilen bilgiye göre; Sırbistan Savunma Bakanlığı, savunma ihracatı ve ithalatından sorumlu devlet şirketi olan Yugoimport SDPR aracılığı ile Çin Halk Cumhuriyeti tarafından geliştirilen FK-3 Hava Savunma Füze Sistemi’ni tedarik etti. Sırp basınına göre ülke, Çin’in en modern hava savunma sistemi HQ-22’nin ihraç versiyonu olan FK-3’den toplamda üç batarya teslim alacak.

STM Banner

FK-3 Hava Savunma Füze Sistemi (HSFS)

İlk olarak 2016 yılında görücüye çıkan HQ-22 Hava Savunma Füze Sistemi’nin ihraç versiyonu olan FK-3, azami 100 kilometre angajman menziline ve 27 kilometre irtifa limitine sahiptir. FK-3 bataryasındaki her bir füze fırlatma aracında dört adet atışı hazır füze bulunmakta olup, tipik bir bataryada ise üç adet füze fırlatma aracı bulunmaktadır.

FK-3 sisteminde kullanılan füzeler ise yarı aktif aracıyı başlığa sahiptirler. Bu sebepten ötürü füzeler, sürekli olarak angajman radarı tarafından aydınlatılmak zorundadır.

Önerilen İçerik:

Yarı Aktif Radar (SAR) Güdümlü Füze


Kaynak: SavunmaSanayiST.com

  Sarsılmaz

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu