Ukrayna ile ortak An-178 üretimi tekrardan gündemde

Roketsan-ATMACA-Banner

Türkiye’nin ile Ukrayna’nın, Antonov tarafından geliştirilen An-178 tipi Askeri Nakliye Uçağı’nı ortak olarak üretmesi, şu sıralar tekrardan gündeme gelmiş durumda.

Antonov tarafından geliştirilen An-178 Askeri Nakliye Uçağı, 2018 yılında Antalya Havalimanı’nda gerçekleştirilen Eurasia Airshow esnasında statik alanda sergilenmişti. Bu esnada elde edilen “Ukrayna ile Türkiye, An-178 için ortak üretim modelini tartışıyor” şeklindeki duyumlar, An-178’in bir sene sonra TEKNOFEST 2019’a da katılması ile güçlenmişti.

Bir süre düşük seviyede seyreden Türkiye ile Ukrayna arasındaki An-178 görüşmeleri, şu sıralar tekrar gündemde. Geçtiğimiz saatlerde CNN’e açıklama yapan Ukrayna Dışişleri Bakanı Dimitro Kubela, “Şimdi daha cesur projeler başlatmak istiyoruz. Türk ve Ukrayna teknolojilerinin bir arada kullanıldığı projeler. Bu küresel anlamda da rekabetçi projeler olacak. Uçak üretimi yapan Antonov isimli dünyaca ünlü bir şirketimiz var. Türk ortaklarımıza bir öneride bulunduk. Üret ve uç. Yani sadece uçaklarımızı satmaya çalışmıyoruz. Ortak üretim de gündemimizde.” ifadelerinde bulundu.

Antonov

Türkiye’den An-178’e yönelik ilginin sadece Türk Silahlı Kuvvetleri ile kısıtlı olmadığı ve Jandarma Genel Komutanlığı ile Emniyet Genel Müdürlüğü’nün de uçakla ilgilendiği biliniyor. Jandarma Havacılık Daire Başkanlığı ile Emniyet Havacılık Dairesi başkanlığından üst düzey yetkililerden oluşan Türkiye Cumhuriyeti İçişleri Bakanlığı Delegasyonu, Ekim 2019’da Ukrayna merkezli havacılık şirketi Antonov’a bir ziyaret gerçekleştirmiş ve An-178 uçağının üretim bandını incelemişti.

An-178 Özellikleri

Ukrayna merkezli Antonov Company tarafından geliştirilen An-178 Askeri Nakliye Uçağı; 32.2 metre uzunluğa, 30.5 metre kanat açıklığına, 9.5 metre yüksekliğe, 15 ila 18 ton azami faydalı yük kapasitesine, 12.200 metre servis irtifasına, 825 km/sa azami hıza, 18 ton faydalı yük ile 1000km uçuş menziline ve 2 kişilik mürettebata sahiptir.


Kaynak: SavunmaSanayiST.com

TUALCOM Gif Baner   Sarsılmaz

Bir Yorum

  1. Bir el diğer eli yıkarsa,ortaklık olabilecekse ve de gelişebilecekse eğer, yapmalarını beklediğimiz şeylerin başında bizden Hürkuş C’yi almaları geliyor. Sadece altı tane Bayraktar’la bitmesin lütfen.
    Pakistan’a korvet ve Atak satarken onlardan da Super Muşşak’ları almadık mı ? Ukrayna ileri bir sanayi ülkesi,savunma alanında bize çok faydalı olabilirler ama tek ve ağır bir kabahatleri var : af buyrun,biraz züğürtler. Hatta birazdan daha da fazla. Gene de mütekabiliyet şart olmalı.Tucanolara
    kaş göz kırpmak iyi hoş da bizim başımız kel mi?

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu