ArMerKom bünyesinde MÜREN Laboratuvarı açıldı

Roketsan-ATMACA-Banner

TÜBİTAK Bilişim ve Bilgi Güvenliği İleri Teknolojiler Araştırma Merkezi (BİLGEM) tarafından, Deniz Kuvvetleri Komutanlığı bağlısı Araştırma Merkezi Komutanlığı (ArMerKom) bünyesinde “Müren Laboratuvarı” açıldı.

Açılış törenine TÜBİTAK BİLGEM Başkanı Prof.Dr.Hacı Ali Mantar ve Dz.K.K.lığı Deniz Teknik Komutanı Tuğamiral Ramis Akın ile beraber Araştırma Merkezi Komutanı Müh.Albay Nilüfen Çotuk, Dz.K.K.lığı ve BİLGEM personeli katıldı. Programda proje paydaşları olan METEKSAN, YALTES, HAVELSAN, KBS ve STM temsilcileri de hazır bulundu.

STM Banner

Saygı duruşu ve İstiklal Marşı ile başlayan törende Prof.Dr.Hacı Ali Mantar, Tuğamiral Ramis Akın, Müh. Alb. Nilüfen Çotuk ve Dr. Altuğ Uzunali açılış konuşmalarını yaptıktan sonra açılış programı kurdele töreni ile devam etti. Katılımcılar, Milli Üretim Entegre Denizaltı Savaş Yönetim Sistemi Preveze Sınıfı Uygulamasına ait Karaya Konuşlu Test Sistemi’nin de yer aldığı ve tüm denizaltılar için sistemlerin gemiye entegrasyonu öncesinde test edileceği Müren Laboratuvarı’nı gezdiler ve icra edilen bir angajman senaryosunu izleme fırsatı buldular.

müren

TÜBİTAK ve ArMerKom’un denizaltı savaş yönetim sistemlerine yönelik 20 yılı aşkın tecrübesinin yansıtıldığı MÜREN Laboratuvarı, Dz.K.K.lığı ile BİLGEM arasındaki MÜREN Savaş Yönetim Sistemi (SYS) geliştirme programının ikinci büyük adımı olan MÜREN-PREVEZE Projesi kapsamında hayata geçirildi. 2017 yılının Ağustos ayında başlatılan MÜREN-PREVEZE Projesi kapsamında 4 adet Preveze Sınıfı denizaltımızın tüm savaş yönetim sistemi yerli ve milli olarak geliştirilen MÜREN-SYS ile modernize edilecek. Bu kapsamda MÜREN-SYS’li ilk geminin 2021 yılı Haziran ayında filomuza katılması hedefleniyor.


Kaynak: SavunmaSanayiST.com (Basın Bülteni)

  Sarsılmaz

Bir Yorum

  1. Konu tank olsa ne kadar çok yorumcu değerli mütalalarını isteyen veya istemeyen karilere serdederler, hem de bila ücret. Elimizdeki en mühim kuvvet çarpanı ve stratejik silahımız elbet denizaltılarımız. AIP modelleri peyderpey devreye alınınca çok daha ehemmiyet kesbedecek. Haber belki de son günlerin en muştulayıcısı.Bahriyemizle hep müftehir olduk.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu