ASELSAN AKINCI’nın AESA radarı için kolları sıvadı

Roketsan-ATMACA-Banner

ASELSAN; Milli Muharip Uçak (MMU), AKINCI Taarruzi İnsansız Hava Aracı ve F-16 savaş uçakları için AESA teknolojisine sahip radar geliştirme çalışmalarına devam ediyor.

Bu kapsamda ASELSAN, Baykar Savunma tarafından geliştirme faaliyetleri devam eden ve ilk kez geçtiğimiz ay düzenlenen TEKNOFEST-2019’da sergilenen AKINCI Taarruzi İnsansız Hava Aracı’na uygun AESA Radar geliştirmek için kolları sıvamış durumda. ASELSAN tarafından geliştirilecek Aktif Elektronik Taramalı Dizi Radarın, AKINCI platformunun burun kısmına entegre edilmesi ve hava-hava ile hava-yer görevlerine uygun işlevleri yerine getirebilmesi planlanıyor. Bu işlevler arasında; hava arama, ararken takip, hassas takip, hava durumu tespit, hava-hava füzesi ara safha güdüm desteği, akın tespit ve değerlendirme, stripmap görüntüleme, spotlight görüntüleme, yer haritalama, GMTI, DMTI, deniz arama, ISAR görüntüleme ve hava-yer mesafe ölçümü yer alıyor.

ASELSAN tarafından geliştirilecek AKINCI Silahlı İHA Çok Fonksiyonlu AESA Burun Radarı Sistemi’nin testlerinin 2020 yılında tamamlanması ve 2021 yılında Baykar Savunma’ya teslim edilmesi planlanıyor.


Kaynak: SavunmaSanayiST.com 

TUALCOM   Sarsılmaz

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu