ASELSAN AKINCI’nın AESA radarı için kolları sıvadı

Roketsan-ATMACA-Banner

ASELSAN; Milli Muharip Uçak (MMU), AKINCI Taarruzi İnsansız Hava Aracı ve F-16 savaş uçakları için AESA teknolojisine sahip radar geliştirme çalışmalarına devam ediyor.

Bu kapsamda ASELSAN, Baykar Savunma tarafından geliştirme faaliyetleri devam eden ve ilk kez geçtiğimiz ay düzenlenen TEKNOFEST-2019’da sergilenen AKINCI Taarruzi İnsansız Hava Aracı’na uygun AESA Radar geliştirmek için kolları sıvamış durumda. ASELSAN tarafından geliştirilecek Aktif Elektronik Taramalı Dizi Radarın, AKINCI platformunun burun kısmına entegre edilmesi ve hava-hava ile hava-yer görevlerine uygun işlevleri yerine getirebilmesi planlanıyor. Bu işlevler arasında; hava arama, ararken takip, hassas takip, hava durumu tespit, hava-hava füzesi ara safha güdüm desteği, akın tespit ve değerlendirme, stripmap görüntüleme, spotlight görüntüleme, yer haritalama, GMTI, DMTI, deniz arama, ISAR görüntüleme ve hava-yer mesafe ölçümü yer alıyor.

STM Banner

ASELSAN tarafından geliştirilecek AKINCI Silahlı İHA Çok Fonksiyonlu AESA Burun Radarı Sistemi’nin testlerinin 2020 yılında tamamlanması ve 2021 yılında Baykar Savunma’ya teslim edilmesi planlanıyor.


Kaynak: SavunmaSanayiST.com 

  Sarsılmaz

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu