ASELSAN, Borsa İstanbul Sürdürülebilirlik Endeksindeki Yerini Korudu

Roketsan-ATMACA-Banner

Borsa İstanbul’un sürdürülebilirlik ve kurumsal sosyal sorumluluk ilkelerini benimseyen ve bu alanlarda fark yaratan şirketlerin yatırımcılar tarafından ayırt edilebilmesi amacıyla başlattığı Sürdürülebilirlik Endeksinde ASELSAN, altıncı kez ve aralıksız olarak yer alarak önemli bir başarıya imza attı.

Endeks kapsamında Borsa İstanbul’un iş birliği yaptığı Londra merkezli bağımsız bir araştırma kuruluşunca, şirketlerin kurumsal yönetim, çevre duyarlılığı, sosyal sorumluluk, etik ilkeler, insan hakları, istihdam uygulamaları, iş sağlığı ve güvenliği, tedarik zinciri gibi çok önemli alanlarda yürüttükleri sürdürülebilir faaliyetleri inceleniyor ve bu faaliyetler değerlendiriliyor. Böylece gün geçtikçe önemi artan ve hatta bazı kurumsal yatırımcılar nezdinde en önemli yatırım kriteri haline gelmiş olan sürdürülebilirlik konusunda başarılı şirketlere yatırım yapılmasını sağlayacak bir araç oluşturuluyor ve şirketlerin de bu konuda kendilerini geliştirebilmesi için çeşitli göstergeler sunuluyor.

STM Banner

Endeksin ilk başlatıldığı 2014 yılında endekse dahil olmaya layık görülen Türkiye’deki 15 şirketten biri olan ASELSAN, o tarihten bu yana her yıl endeksteki yerini korumakta olup, bu yıl da, 2018 yılı boyunca endekse kriter teşkil eden alanlarda yürüttüğü ve iyileştirerek devam ettirdiği çalışmaları neticesinde endekse dahil edilen 56 şirket arasında yerini aldı.

ASELSAN ayrıca dünyanın en prestijli ve en kapsamlı çevre girişimlerinden olarak bilinen Carbon Disclosure Project’e (CDP) de gönüllü olarak dahil olmuş Türkiye’deki tek savunma sanayi şirketi konumunda bulunuyor. Şirket, karbon salınımı alanında da 2018 yılı boyunca yürüttüğü örnek faaliyetler ile hem küresel hem de ülke ortalamasının üstünde performans göstererek önceki yıl “B” seviyesinde olan puanını “A-” seviyesine yükseltti. Aldığı bu not ile ASELSAN, Türkiye’de CDP alanındaki en yüksek puanı alan ilk iki firma arasında yer alıyor ve dünyadaki önemli savunma sanayi liderleriyle aynı puanı almış olmanın gururunu yaşıyor.

Şirketin web sitesinde her yıl Türkçe ve İngilizce olarak yayınlanan Sürdürülebilirlik Raporu ve CDP Raporu yer alıyor.


Kaynak: SavunmaSanayiST.com 

  Sarsılmaz

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu