Pakistan, Türkiye’den tanksavar füze tedarik etmeye hazırlanıyor

Roketsan-ATMACA-Banner

Türkiye ile savunma sanayii alanındaki ilişkilerini her geçen gün geliştiren Pakistan, Türkiye’den yeni silah sistemleri tedarik etmeye hazırlanıyor.

Türkiye ile Pakistan arasında; 30 adet Türk Havacılık ve Uzay Sanayii (TUSAŞ) üretimi T-129 ATAK Taarruz ve Taktik Keşif Helikopteri ile 4 adet ASFAT üretimi MİLGEM ADA Sınıfı Korvet tedarikini kapsayan 2.5 milyar dolardan fazla değere sahip iki farklı anlaşma, 2018 yılı içerisinde imzalanmıştı. Türk Savunma Sanayii tarihinde tek kalemde yapılan en büyük iki ihracat anlaşması olma özelliğini taşıyan bu satın alımlara ek olarak Pakistan, Türkiye’den yeni silah sistemleri tedarik etmeyi planlıyor.

STM Banner

Quwa tarafından paylaşılan bilgilere göre Pakistan, hem Türkiye’den tedarik edeceği 30 adet T-129 ATAK Taarruz Helikopterinde hem de envanterinde bulunan diğer platformlarda kullanmak üzere; L-UMTAS, UMTAS ve OMTAS tipi Roketsan üretimi Anti-Tank Füzeleri tedarik edecek. Bu kapsamda icra edilecek atışlı testlerin, 2019 yılı içerisinde gerçekleştirilmesi planlanıyor.

UMTAS ATGM

Uzun Menzilli Tanksavar Füzesi (UMTAS)

Uzun Menzilli Tanksavar Füze (UMTAS) Projesi, Türk Silahlı Kuvvetleri’nin uzun menzilli tanksavar füze ihtiyacını milli imkanlarla karşılamak üzere başlatılmış bir projedir. Geliştirme çalışmalarına Eylül 2008’de başlanan proje sayesinde UMTAS Füzesi, T-129 ATAK Helikopterinin tanksavar füzesi olarak TSK envanterine girmiştir. Helikopterlerden kullanılmak üzere geliştirilmiş olan UMTAS, ana muharebe tanklarına karşı etkili ve rakip tanksavar sistemlerine üstünlük sağlayan birçok özelliğe sahip bir füze sistemidir. Kızılötesi görüntüleyici (IIR) arayıcı görüntüsünün RF veri bağı ile lançere, lançerden kullanıcı ekranına iletilmesi ve hassas güdüm-kontrol sistemine dayanan kullanım konsepti, kullanıcıya gece/gündüz ve kötü hava koşullarında hedefe atış öncesi/atış sonrası kilitleme, hedef güncelleme ve hedef üzerinde vuruş noktası seçimi gibi imkanlar sunmaktadır. Füze, sahip olduğu yüksek performanslı tandem harp başlığı sayesinde ileri teknoloji tank zırhlarına, beton koruganlara karşı etkili olabilmektedir.

Taktik Özellikler

 • Gece-Gündüz ve Tüm Hava Koşullarında Görev Yapabilme Özelliği
 • “At-Unut“ ve “At-Güncelle“ Kullanım Modları
 • Hedef Güncelleme Yeteneğinin Sunduğu Esneklik ile
 • Sütre Gerisinden Atış– Sütre Gerisinde Gizlenmiş Hedeflere Atış– Hassas Vuruş Noktası Ayarlayabilme
 • Sabit ve Hareketli Hedeflere Karşı Kullanım
 • Geniş Fırlatma Zarfı ile Platform Doğrultusu Dışındaki Hedeflere Etkinlik
 • Sıvı Yakıt Yangını ve Kurşun Çarpmasına Karşı Duyarsız Mühimmat Özelliği

Teknik Özellikler

Menzil500 m – 8000 m
Çap160 mm
Boy1.8 m
Ağırlık37.5 kg
Arayıcı BaşlıkGörüntüleyici Kızılötesi (IIR) Arayıcı ve RF Veri Bağı
Harp BaşlığıReaktif Korumalı Zırhlara Karşı Etkili Tandem

 

Dz.K.K.lığına ait S-70B Helikopterinden L-UMTAS Füzesi atışı

Lazer Güdümlü Uzun Menzilli Tanksavar Füzesi (L-UMTAS)

UMTAS projesinden elde edilen tecrübeler ile geliştirilen LAZER UMTAS, havadan karaya, atış öncesi ve atış sonrası kilitlenebilen yarıaktif lazer güdümlü füze sistemidir. Füze, taarruz helikopterlerinden ve kara araçlarından gece/gündüz atılabilmekte ve kullanılan harp başlığına göre; ana muharebe tankı, zırhlı personel taşıyıcı, kamyon, arazi aracı, hafif korugan, siper, bina, alçak irtifada hover yapan helikopterlere karşı kullanılabilmektedir.

LAZER UMTAS, orijini olan UMTAS sisteminin teknolojik altyapısı ve konfigürasyonel ortaklığını azami kullanacak şekilde, modüler olarak tasarlanmıştır. Bu kapsamda, füzenin tasarımında Arayıcı ve Harp Başlığı bölümleri modüler olacak şekilde tutulmuş ve diğer bölümler UMTAS sisteminden aynen alınmıştır. Bu sayede 1 Ocak 2012 tarihinden itibaren bir yıllık kısa bir çalışma sonunda, LAZER UMTAS görev ortamında test edilebilecek bir sisteme dönüşmüştür. LAZER UMTAS, UMTAS Lançerinden atılabilecek şekilde tasarlanmış, 2012 yılı içinde, Kara Kuvvetleri Komutanlığı için yurt içinde geliştirilmekte olan ATAK helikopterine entegrasyon çalışmaları başlatılmış ve ATAK helikopterinden hedefin vurulduğu iki başarılı atış gerçekleştirilmiş, ATAK helikopterine başarıyla entegre edilmiştir.

LAZER UMTAS, UMTAS sistemi için geliştirilen tanksavar harp başlığını kullanacak şekilde geliştirilmiştir. Bu harp başlığının yanısıra, füze için yüksek infilaklı parçacık tesirli bir harp başlığı daha geliştirilmiştir. Bu sayede füze ve ağır zırhlı araçlar haricindeki diğer hedeflere ve personele karşı operasyonel etkinlik kazandırılmıştır.

Taktik Özellikler

❚ Gece ve Gündüz Görev Yapabilme Özelliği
❚ ”At-Unut” Kullanım Modu
❚ Sütre Gerisinden Atış
❚ Sabit ve Hareketli Hedeflere Karşı Kullanım
❚ Geniş Fırlatma Zarfı ile Platform Doğrultusu Dışındaki Hedeflere Etkinlik
❚ Sıvı Yakıt Yangını ve Kurşun Çarpmasına Karşı Duyarsız Mühimmat Özelliği

Teknik Özellikler

Çap160 mm
Menzil500 m – 8000 m
Boy1.8 m
Ağırlık37.5 kg
Arayıcı BaşlıkLazer Arayıcı Başlık
Harp BaşlığıReaktif Korumalı Zırhlara Karşı Etkili Tandem

 

Orta Menzilli Tanksavar Füzesi (OMTAS)

Roketsan tarafından, orta menzildeki hafif zırhlı araçları ve silahlı birlikleri imha etmek üzere geliştirilen OMTAS Füzesi, tripoda monte şekilde veya kara araçlarından kullanılabilmektedir. Özgün tasarımı ve üzerinde barındırdığı yeni nesil tasarımı ile öne çıkan, milli olarak geliştirilen OMTAS Silah Sistemi, esas olarak tam atım füze; atış platformu, atış kontrol ünitesi-gözetleme birimi, atış kontrol ünitesi-kontrol biriminden oluşan fırlatma sistemi; taşıma sandıkları ve eğitim simülatöründen oluşmaktadır.

Taktik Özellikler

 • Gece-Gündüz ve Tüm Hava Koşullarında Görev Yapabilme Özelliği
 • ”At-Unut” ve ”At-Güncelle” Kullanım Modları
 • Sabit ve Hareketli Hede ere Karşı Kullanım
 • Koordinata Atış
 • Sütre Gerisi Atış Durumunda Otomatik Etkinlik Zarfı
  Hesaplama
 • Sıvı Yakıt Yanıgını ve Kurşun Çarpmasına Karşı Duyarsız
  Mühimmat Özelliği
 • Dershane Tipi ve Gömülü Tipte Simülatörler
 • Modüler Özellikte Fırlatma Sistemi
 • Ayrık Kullanılabilen TV/Termal Kameralı Gözetleme Ünitesi

Teknik Özellikler

Menzil200 – 4000 m
Füze Çapı160 mm
Tam Atım Füze Ağırlığı35 kg (Fırlatma Tüpü dahil)
Tam Atım Füze Boyu1.8 m (Fırlatma Tüpü ve Şok Sönümleyici Kapaklar Dahil)
Fırlatma Sistemi Ağırlığı36 kg
Arayıcı BaşlıkKızılötesi Arayıcı Başlık, Soğutmasız Tip
Vuruş ModuDoğrudan Vuruş / Üstten Vuruş
Kullanım Modları• At-Unut
• At-Güncelle
• Atış Öncesi Kilitleme
• Atış Sonrası Kilitleme
Çalışma Sıcaklığı-35°C ve +60°C aralığı
Depolama Sıcaklığı-40°C ve +60°C aralığı
Hedef TipleriHafif Zırhlı/Zırhsız Araçlar, Silahlı Birlikler
Çalışma İrtifası-300 m ve +3000 m
Gözetleme BirimiTV/Termal Kamera

Kaynak: SavunmaSanayiST.com

  Sarsılmaz

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu