ASELSAN’dan Minyatür Bomba’ya yeni salanlar

Roketsan-ATMACA-Banner

ASELSAN, Minyatür Bomba için geliştireceği yeni salan ünitelerini ilk kez ANADOLU ANKASI – 2021 Tatbikatı esnasında sergiledi. Minyatür Bomba’ya, ikili ve üçlü salan seçenekleri geliyor.

ASELSAN tarafından geliştirilen Minyatür Bomba; 100+ kilometre menzile ve GPS/INS (KKS/ANS) güdüm sistemine sahip, dörtlü akıllı pnömatik salan ünitesinden (SPQR) atılan bir hava-yer mühimmatıdır. ASELSAN, Minyatür Bomba için dörtlü salan ünitesine ilave olarak ‘Çoklu Taşıma Salanı-3’ ve ‘Çoklu Taşıma Salanı-2’yi geliştiriyor.

STM Banner

Edinilen bilgiye göre; SPQR ve Çoklu Taşıma Salanı-3’ün F-16 Fighting Falcon ve diğer savaş uçakları, Çoklu Taşıma Salanı-2’nin ise F-16 Fighting Falcon ve Milli Muharip Uçak gibi savaş uçakları ile Silahlı İnsansız Hava Aracı (SİHA) platformları tarafından kullanılması planlanmakta. Yeni salanlar ile birlikte savaş uçaklarında faydalı yük tasarrufu sağlanırken; SİHA platformlarının da Minyatür Bomba kullanmalarının yolu açılmış oldu.

Minyatür Bomba

Minyatür Bomba

TÜBİTAK-SAGE tarafından tasarlanan ve güçlendirilmiş beton hedeflere karşı etkili harp başlığına sahip olan Minyatür Bomba, 55km mesafeden 1 metrelik betonu delebilmektedir. Minyatür Bomba’nın, 2021 yılı içerisinde Türk Silahlı Kuvvetleri envanterine girmesi beklenmektedir.

Düşük ağırlığa, uzun menzile ve yüksek nüfuz yeteneğine aynı anda sahip olan Minyatür Bomba’dan;

  • F-16 Savaş Uçağının 2×4, 2×3 veya 2×2 adet; AKINCI İnsansız Hava Aracı’nın ise 2×2 adet taşıyacağı tahmin edilmektedir.

Böylelikle Türk Silahlı Kuvvetleri envanterindeki hava araçları, tek sorti ile asgari dört farklı hedefi yüksek isabet oranıyla ile etkisiz hale getirebilecektir.

ÖNERİLEN İÇERİK: savunmasanayist.com/atak-helikopteri-milli-iff/

  Sarsılmaz

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu