Malezya, Güney Çin Denizi’nde Çin’e ait kargo uçaklarına müdahale etti

Roketsan-ATMACA-Banner

Çin Halk Kurtuluş Ordusu Hava Kuvvetlerine (PLAAF) bağlı 16 adet kargo uçağı, Malezya’nın münhasır ekonomik bölgesi üzerinde uçuş gerçekleştirdi. Malezya Kraliyet Hava Kuvvetleri (RMAF) tarafından yapılan açıklamada uçakların Güney Çin Denizi üzerinde “şüpheli” faaliyette bulunduğu tespit edildiği bildirildi.

Malezya Hava Kuvvetleri tarafından yapılan açıklamada Çin’e ait 16 adet kargo uçağının Malezya’nın Borneo Adası açıklarında tespit edilmesinin ardından bölgeye savaş uçaklarının sevk edildiği belirtildi. Çin uçaklarının Malezya MEB’inin 100 kilometre kadar içerisinde uçtuğu tespit edildi.

STM Banner

Yetkililere göre Çin’e ait uçaklar, bölgedeki hava trafik kontrol ekiplerinin sürekli uyarılarına rağmen çağrılara yanıt vermedi.

Malezya Hava Kuvvetleri/Olay Haritası
Malezya Hava Kuvvetleri/Olay Haritası

Çin Hava Kuvvetlerine ait uçakların çağrılara yanıt vermemesi sonucunda Malezya Hava Kuvvetlerine ait Hawk 208 (British Aerospace Hawk 200) tipi savaş uçakları devreye girdi. Uçakların Çin’e ait olduğu Malezyalı savaş uçağı pilotları tarafından fotoğraflanarak teyit edildi.

Malezya Hava Kuvvetleri tarafından yapılan açıklamada “bu olay, hava yolları üzerindeki hava trafik yoğunluğu nedeniyle ulusal egemenlik ve uçuş güvenliği açısından ciddi bir tehdit oluşturmaktadır” ifadeleri kullanıldı.

Il-76 ve Y-20

Ilyushin Il-76 ve Xian Y-20 stratejik kargo uçaklarından oluşan Çin kuvvetlerinin, tek sıra halinde 23-27.000 fit irtifada uçtuğu belirlendi.

Geçtiğimiz yıl Çin’e ait bir araştırma gemisiyle Malezya’ya ait petrol araştırma gemisi arasında bir ay süren bir çekişme yaşanmıştı. Olay, yine Malezya’nın MEB’inde meydana gelmişti.

Çin, her yıl 3 trilyon $’ı aşkın ticari ürünün geçtiği Güney Çin Denizi’nde tarihsel haklar iddia ederek bölgedeki doğal kaynakları ele geçirmeye çalışıyor.

Malezya Hava Kuvvetleri/Çin Uçakları
Malezya Hava Kuvvetleri/Çin Uçakları

Çin’in Malezya Sularındaki Hak İddiaları

Malezya’nın doğusunda yer alan suların bir kısmı ve Malezya’nın Spratly Adaları’ndaki iddiaları, Çin’in Güney Çin Denizi’ndeki “dokuz çizgili hat” iddiasıyla örtüşüyor. Malezya’nın Çin ile iddialarının örtüştüğü bir diğer bölge ise Saravak eyaleti açıklarında bulunan Beting Patinggi Ali (Luconia Resifi) bölgesi. Çin Sahil Güvenlik botları bölgede düzenli olarak devriye atarken Malezya ise bölgenin kendi MEB sınırları içerisinde yer aldığını iddia ediyor ve bölgede devriye atıyor. Nitekim Çin’e ait uçaklar tam da Luconia Resifi bölgesinden Çin anakarasına doğru geri dönüş gerçekleştirdi.

Bölgede Çin ile Güney Çin Denizi konusunda hak iddiaları konusunda tartışma yaşayan ülkeler arasında Filipinler, Tayvan, Vietnam ve Brunei de yer alıyor.

Malezya Dışişleri Açıklaması

Yaşanan olayın ardından bir açıklama yayımlayan Malezya Dışişleri Hişamuddin Hüseyin, Malezya’nın bir diplomatik nota yayımlayarak Çin’in Malezya Büyükelçisi’nden “Malezya hava sahasının ve egemenliğinin ihlali” hakkında izahat isteyeceklerini belirtti.

“Malezya’nın tavrı net. Herhangi bir ülkeyle dostane diplomatik ilişkilere sahip olmak, ulusal güvenliğimizden ödün vereceğimiz anlamına gelmiyor.”

Çin’in Kuala Lumpur Büyükelçiliği tarafından yapılan açıklamada ise uçakların rutin bir eğitim uçuşu gerçekleştirdiği ve hiçbir ülkenin hava sahası ihlal edilmeden uluslararası hukuka sıkı bir şekilde bağlı kalınarak icra edildiği belirtildi.

“Çin ve Malezya dost komşulardır ve Çin, bölgesel barış ve istikrarı ortaklaşa sürdürmek için Malezya ile ikili dostça istişarelere devam etmeye isteklidir.”

Rekor Sayıda Uçakla İhlal

Çin’e ait askeri uçaklar, geçtiğimiz yıllarda da Malezya’ya ait Kota Kinabalu FIR’ı (uçuş bilgi bölgesi) içerisinde benzer uçuşlar gerçekleştirmişti fakat ilk kez bu kadar yüksek sayıda uçağın katılımıyla bir ihlal gerçekleşti.

ÖNERİLEN İÇERİK: Çin’den rekor sayıda savaş uçağı ile Tayvan’da sınır ihlali


Kaynak: SavunmaSanayiST.com, Malezya Hava Kuvvetleri

  Sarsılmaz

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu