ATAK Helikopteri dost ve düşmanı milli IFF ile ayırt edecek

Roketsan-ATMACA-Banner

TUSAŞ T129 ATAK Taarruz ve Taktik Keşif Helikopterleri, ASELSAN üretimi dost-düşman tanımlama sistemi ile teçhiz edilecekler.

T129 ATAK helikopteri Türk Silahlı Kuvvetlerinin ta- arruz helikopteri ihtiyacını karşılamak amacıyla Türkiye’ye özgü milli kabiliyetler kullanılarak geliştirildi. T129 ATAK helikopterinin performansı zorlu sıcak hava-yüksek irtifa görevleri için optimize edilerek, gece ve gündüz koşullarında yüksek manevra ve performans kabiliyeti ile Türk Silahlı Kuvvetlerinin operasyonlarında etkin bir şekilde görev yapıyor.

STM Banner

Cumhurbaşkanlığı Savunma Sanayii Başkanlığı önderliğinde projelendirilen ve muhtelif helikopterler, uçaklar, insansız hava araçları ve gemilerde kullanılan ASELSAN ürünü IFF Mod 5/S cevaplayıcı cihazının, T129 ATAK helikopterine entegrasyonu ve testleri tamamlanarak kullanıma hazır hale getirildi. Bundan sonraki ATAK teslimatları ASELSAN ürünü IFF Mod 5/S Cevaplayıcı cihazı ile gerçekleştirilecek.

T129 ATAK Taarruz ve Taktik Keşif Helikopteri

TUSAŞ ve Agusta Westland iş birliğiyle geliştirilen T129 ATAK, ilk uçuşunu 17 Ağustos 2011’de gerçekleştirdi. Türk Kara Kuvvetleri’ne ilk ATAK teslimatı ise 22 Nisan 2014’te gerçekleştirildi. Teslim edilen ilk ATAK, Erken Duhul Helikopteri (EDH) konfigürasyonundaydı. EDH’ler, sadece 20mm top ve 70mm roketler ile teçhiz edilmişlerdi. Geriye kalan helikopterlerin önemli bir kısmı ise Faz-1 konfigürasyonunda teslim edildi. Faz-1 konfigürasyonundaki ATAK’lar; CİRİT, L-UMTAS ve Stinger füzelerini kullanabilmekteler.

Son olarak ise T129 Faz-2 konfigürasyonu geliştirildi. Faz-2 konfigürasyonunda mühimmat çeşitliliğine bir değişik olmadı. Ancak T129 ATAK Faz-2 helikopterleri, gelişmiş elektronik harp ve muhabere sistemlerine sahipler. T129 ATAK helikopterlerinin üretimi, halihazırda Faz-2 konfigürasyonuyla devam ediyor.

İçişleri Bakanlığı’nın da 24+3 adet ATAK helikopteri siparişi mevcut. Emniyet’in ATAK helikopterlerinin tamamı, Faz-II konfigürasyonunda olacak. Jandarma’nın ilk helikopterleri Faz-ı idi ancak yenilerinin, Faz-II olacağı tahmin ediliyor. Şu ana kadar bu üç birime, toplamda 61 adet T129 ATAK Taarruz ve Taktik Keşif Helikopteri teslim edildi.

ÖNERİLEN İÇERİK: HÜRKUŞ-HYEU ilk kez gösteri uçuşu gerçekleştirdi

  Sarsılmaz

Bir Yorum

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu