ASELSAN SİPER Hava Savunma Sistemi için üretime başladı

Roketsan-ATMACA-Banner

ASELSAN, SİPER Milli Uzun Menzilli Hava Savunma Füze Sistemi (UMHSFS) Projesi kapsamında prototip üretim faaliyetlerine başladı. Üretilen sistemler, 2021 yılı içerisinde test edilecek.

Milli Uzun Menzilli Hava Savunma Füze Sistemi SİPER’in geliştirilmesine ilişkin sözleşme, 2018 yılı içerisinde Cumhurbaşkanlığı Savunma Sanayii Başkanlığı ile ASELSAN-ROKETSAN-TÜBİTAK SAGE iş ortaklığı arasında imzalanmıştı. Bu kapsamda Uzun Menzilli Bölge Hava ve Füze Savunma Sistemi kapsamında ihtiyaç duyulan radar sistemlerinin sistem ve alt sistem tasarım faaliyetlerine devam eden ASELSAN, prototip üretim faaliyetlerine başladı.

STM Banner

Edinilen bilgiye göre; ASELSAN sorumluluğundaki yer sistemlerinin ilk prototiplerinin üretiminin, 2021 yılı içerisinde tamamlanması ve test faaliyetlerine başlanılması planlanıyor. Ayrıca ASELSAN, SİPER Sistemi için veri bağı sistemi geliştirme çalışmalarına da devam ediyor.

SİPER Uzun Menzilli Hava Savunma Füze Sistemi’nde; Atış Kontrol Radarı (AKR), Arama Radarı (TEİRS), Haberleşme İstasyon Aracı (HİA), Filo Kontrol Merkezi (FKM) ve  Atış Kontrol Merkezi (AKM) gibi birçok yer sistemi bulunuyor.

SİPER Hava Savunma Sistemi Özellikleri

SİPER Hava Savunma Projesi
SİPER Hava Savunma Projesi (TRT HABER)

En az 70 kilometre menzile sahip olacak SİPER Hava Savunma Füzeleri, 8×8 konfigürasyonundaki bir füze fırlatma aracı üzerine teçhiz edileceklerdir.

Her bir SİPER Hava Savunma Sistemi Bataryası; dört adet SİPER Füze Fırlatma Sistemi (FFS)’ne, en az iki adet Füze Taşıma Yükleme Sistemi (FTYS)’ne, bir adet TEIRS Arama Radarı (AR)’na, bir adet Atış Kontrol Merkezi (AKM)’ne, bir adet Atış Kontrol Radarı (AKR)’na, bir adet Filo Kontrol Merkezi (FKM)’ne ve üç adet Haberleşme İstasyon Aracı (HİA)’na sahip olacaktır.

SİPER Sistemi’nde Arama Radarı olarak ise ASELSAN tarafından geliştirilen Erken İhbar Radar Sistemi kullanılacaktır.

ÖNERİLEN İÇERİK: HİSAR A+’ın Üstün Başarısı: Daha İleriye Daha Yükseğe!


Kaynak: SavunmaSanayiST.com

  Sarsılmaz

2 Yorum

  1. Tahmini sizce ne zamana biter prototip üretimi başlamış şimdi mi haber veriyorlar yoksa daha yeni mi başlıyor acaba. Çoğu projeye başlanıldı deniliyordu ama zaten önceden başlamışlardı. Umarım erkenden biter çok heyecanlandım

  2. Tam olarak anlamadım. Bir lançerde kaç tane füze bulunacak!
    Bir bataryada 4 FFS ve her birinde ikişer adet füze mi olacak? FTYS cephane taşıyıcı mı?

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu