ASELSAN’dan Pakistan ve Ukrayna atılımı

Roketsan-ATMACA-Banner

Türkiye’nin önde gelen savunma sanayii şirketlerinden ASELSAN, pazarlama faaliyetlerini desteklemek amacı ile 1 Ocak 2020’de Pakistan ve Ukrayna’da ofisler kurmaya hazırlanıyor.

Halihazırda 65 ülkeye ürünlerini ihraç eden ASELSAN, Türk savunma sanayii ürünlerine yoğun ilgi gösteren Pakistan ve Ukrayna ile savunma iş birliğini daha da genişletmeyi hedefliyor. ASELSAN’ın ayrıca Azerbaycan, Filipinler, Katar, Ürdün, Kazakistan, Suudi Arabistan, Malezya, Güney Afrika, Birleşik Arap Emirlikleri (BAE) ve Kuzey Makedonya’da ofisleri bulunuyor.

STM Banner

Dünyanın en büyük 52’inci savunma sanayii şirketi olan ASELSAN’ın, 2018 yılı geliri 1.87 milyar dolar olarak açıklanmıştı. Şirketin, 2019 yılını 2.9 milyar dolar gelir ile kapatması bekleniyor.

Pakistan’a MİLGEM ve ATAK İhracatı

Türkiye tarafından Pakistan’a 4 adet MİLGEM Korveti ve 30 adet T-129 ATAK Taarruz ve Taktik Keşif Helikopteri ihracatıyla ilgili yaklaşık 1 milyar avro ve 1.5 milyar dolar bedele sahip iki farklı ihracat anlaşması, 2018 yılı içerisinde imzalanmıştı. Pakistan Donanması için üretilecek ilk MİLGEM Korvetinin sac kesim töreni, Eylül 2019’da icra edilmiş ve bu gemilerle ilgili olarak ASELSAN ile ASFAT arasında 176.9 milyon avro tutarında bir sözleşme imzalanmıştı.

Pakistan ATAK projesinde de ASELSAN tarafından birçok sistemin üretiminin ve teslimatının gerçekleştirilmesi bekleniyor.

ASELSAN Telsizleri ve Ukrayna

ASELSAN ve Ukrayna STE firması arasında, ASELSAN askeri telsiz ve iç konuşma sistemlerinin Ukrayna’da üretilmesi için Ekim 2018’de mutabakat muhtırası imzalanmıştı. ASELSAN Yönetim Kurulu Başkanı ve Genel Müdürü Prof. Dr. Haluk Görgün ve STE Genel Direktör Vekili Vladislav Belbas imzalanan muhtıra kapsamında, ASELSAN’ın Ukrayna’daki yerel üretim tesisi Ekim 2019’da açıldı.

Ayrıca ASELSAN, Ukrayna ordusunun tank modernizasyonu ve silah sistemi ihtiyaçları kapsamında da birtakım faaliyetlerde bulunuyor.


Kaynak: SavunmaSanayiST.com

  Sarsılmaz

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu