Sarf Edilebilmeye Hazır Yeni ULAQ “KAMA”

Roketsan-ATMACA-Banner

ARES Tersanesi ve Meteksan Savunma’nın ortak olarak geliştirdiği ULAQ Ailesine yeni bir üye katıldı; ULAQ KAMA Sarf Edilebilir İnsansız Deniz Aracı.

ARES Tersanesi Meteksan Savunma ortak girişimi tarafından yürütülen ULAQ SİDA Projesi’nde çalışmalar tüm hızıyla devam ediyor. Bu alanda ULAQ ailesinin yeni üyesi ULAQ KAMA, “Sarf edilebilme” özelliği ile ön plana çıkıyor.

STM Banner

Düşmanca tavırların gösterilmesinden önce caydırıcılığı en uç noktaya taşımak ve bunun getirdiği saha avantajlarını sonuna kadar kullanmak amacıyla, görece düşük maliyetlere ancak çok yüksek etki gücüne sahip ürünler elde etme ihtiyacından doğan ULAQ KAMA denizlerdeki yeni hâkim güç olmayı hedefliyor.

Ait olduğu ailesinin isminde olduğu gibi ULAQ KAMA da ismi ile müsemma özellikleri taşıyor. ULAQ KAMA, düşmanca niyete sahip kimselerin kalbine vurulması ve bu uğurda her daim kendisini feda etmeye hazır olan bir platform olarak üretiliyor.

ULAQ KAMA hakkında açıklamalarda bulunan ARES Tersanesi Genel Müdürü Utku Alanç ve Meteksan Savunma Genel Müdürü Selçuk Kerem Alparslan:

“Türkiye’nin ilk silahlı insansız deniz aracı ULAQ ailesinin genişlemeye devam ettiğini büyük bir gurur ve mutlulukla ifade etmek isteriz. ULAQ İnsansız Deniz Aracı’nın ülkemizin mavi vatan savunması, deniz hak ve menfaatlerinin korunmasında ne kadar önemli bir sistem olduğunun farkındayız. Asimetrik uygulamaların, geçmişte olduğu gibi bugün de harekatın, hatta harbin gidişatını değiştirme potansiyelini devam ettirdiğine hep birlikte şahit oluyoruz. Bu kapsamda yapılan çalışmaların en gelişmişini, ULAQ ailesinden edindiğimiz tecrübe ile harmanlayarak, ULAQ KAMA Sarf Edilebilir İnsansız Deniz Aracı’nı ülkemizin ve müttefiklerimizin hizmetine sunuyoruz.” ifadelerini kullandılar.

ULAQ KAMA

ULAQ KAMA, kesintisiz iletişim ağının sağladığı ufuk ötesi uzun mesafelere ulaşan menzili, küçük boyutlarının sağladığı düşük silueti, boyutlarının ötesindeki denizcilik kabiliyeti, patlayıcı faydalı yükü ile caydırıcı bir silah olmasının yanında sensor faydalı yükü sayesinde de aynı zamanda bir keşif – gözetleme platformudur. ULAQ KAMA, sahip olduğu özellikler ile operatif karar vericilere yeni ve asimetrik seçenekler sunacak, “Dosta Güven Düşmana Korku” salacaktır.

Asimetrik harbin en önemli unsurlarından birisinin platform sayısı ile doğru orantılı olduklarının altını çizen ARES ve Meteksan şirketleri, ihtiyacın bildirilmesinden sonra bir yıldan az bir sürede 100’den fazla ULAQ KAMA’yı Türk Silahlı Kuvvetleri’ne teslim edebileceklerinin altını çizdiler.

ÖNERİLEN İÇERİK: Meteksan Savunma’dan Retinar AESA Radar


Kaynak: SavunmaSanayiST.com

  Sarsılmaz
Başa dön tuşu