ASENSA Filo’dan NATO AWACS’ına yakıt ikmali

Roketsan-ATMACA-Banner

Türk Hava Kuvvetleri Komutanlığı’na ait KC-135R Yakıt İkmal Uçağı, NATO’ya ait E-3A Sentry AWACS uçağına 23.000ft irtifada havada yakıt ikmali gerçekleştirdi.

Edinilen bilgiye göre; Türk Hava Kuvvetleri Komutanlığı’na bağlı 101. Tanker Filo (ASENA)’ya ait KC-135R Yakıt İkmal Uçağı tarafından NATO güvence tedbirleri kapsamında, NATO’ya ait AWACS uçağına Romanya üzerinde 23.000 feet irtifada yakıt ikmali yapıldı. Yakıt ikmalinin ardından NATO’ya ait E-3A Sentry tipi Havadan Erken İhbar ve Kontrol (AWACS) Uçağı görevine devam ederken, Türk Hava Kuvvetleri’ne ait tanker uçağı ise Adana’daki üssüne döndü.

STM Banner

Türk Hava Kuvvetleri envanterinde halihazırda 7 adet KC-135R Stratotanker Yakıt İkmal Uçağı bulunuyor. Uçakların, yakın gelecekte yeni platformlar ile değiştirilmesi hedefleniyor.


Kaynak: SavunmaSanayiST.com

  Sarsılmaz

2 Yorum

  1. Havada ikmal kabiliyeti pek az hava kuvvetinde var. Kuvvet çarpanı denince de önce bunlar sonra da
    denizaltı gücü akla gelir. Bizimkilerden de çıt çıkmaz bu konuda. Öte yandan dış televizyonlarda sık
    sık tanıtıcı filimler gösterilir, tabi seyircinin görmesi gerektiği kadarıyla. Bizimkiler neden bunu yapmaz ? Her ama herşeyin de tanıtıma ve reklama gerek duyduğu bir devirdeyiz ,bu gerçek yadsınamaz.

  2. Olabilir, herkes bir hata yapabilir. Bütün mesele hatayı idrak etmek, tekrar etmemeye çalışmak. Mesela ASENSA filo denilen şey acep ve de sakın ASENA olmasın ? Gülün yahu, bu ne surat böyle ?

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu