Fransız savunma devi SAFRAN Meksika’da yeni fabrika açıyor

Roketsan-ATMACA-Banner

Fransız savunma ve havacılık sanayii firması SAFRAN, Meksika’nın kuzey bölgesinde yer alan Chihuahua Eyaleti’ne yeni bir fabrika açmaya karar verdi.

Konuyla ilgili olarak Meksika Dışişleri Bakanı Marcelo Ebrard tarafından Cumartesi günü yapılan açıklamada, “Fransa’nın üçüncü en büyük havacılık tedarikçisi Safran, Meksika sınırındaki Chihuahua Eyaleti’nde yeni bir fabrika kurmaya başladı. İnşa faaliyetleri 1 Temmuz’da başlayan fabrikada, Boeing yolcu uçaklarının iç bileşenleri üretilecek. Fabrikada 800’den fazla işçi çalışacak.” ifadelerine yer verildi.

STM Banner

Fransa’nın en büyük dördüncü, dünyanın ise en büyük 56’ncı savunma ve havacılık sanayii şirketi olan SAFRAN, Boeing için gerçekleştirdiği parça üretimlerinden büyük gelir elde ediyor. Şirketin bir başka çalışma alanı ise turbojet motor sistemleri. Türkiye’nin geliştirdiği SOM Seyir Füzesi ve ATMACA Gemisavar Füzesi, SAFRAN tarafından üretilen TR40 Turbojet Motor sistemini kullanıyor. TR40’ın yerini alacak yerli motor KTJ-3200’ün entegrasyon faaliyetlerinin ise bu yıl içerisinde başlaması planlanıyor.

Önerilen İçerik:

SOM siparişleri devam ediyor, KTJ-3200 çok yakında hizmette


Kaynak: SavunmaSanayiST.com

  Sarsılmaz

Bir Yorum

  1. Eskiden bazı kamyonların arkasında özgün deyişler olurdu : ” Nazar etme ne olur, çalış,senin de olur” diye. Bu Safran da Fransa’nın medar-ı iftiharı müthiş bir şirket. Fransa yüzlerce seneden beri son derece önemli bir silah üreticisi,bir atom gücü. Yani? Yanisi şu ki tuğla üzerine tuğla koyup ev yapmak bile zaman alıyor. Haset edecek kadar olmadık daha ama imrenmek de ayıp değil. Recete basit,sonuç almak da hakeza. Para zaten dökülecek, ayrıca inat ve sebat da aynı önemde. Şimdilik iyi gidiyoruz ama , tarihimizin de yap-bozlarla ve yalpalamalarla dolu olduğu bir gerçek. Ders aldıysak eğer, mutlaka biz de yaparız. Beka bunu dikte eder. Azim ve sebat!!

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu