ATAK helikopterleri Mavi Vatan’da

Roketsan-ATMACA-Banner

Türk Kara Kuvvetleri Komutanlığı’na ait TUSAŞ T129 ATAK Taarruz ve Taktik Keşif Helikopterleri, Türk Deniz Kuvvetleri Komutanlığı’na ait hücumbotlar ile Ege ve Akdeniz’de müşterek eğitim icra ettiler.

Konuyla ilgili olarak T.C. Milli Savunma Bakanlığı tarafından yapılan açıklamada, “Denizin ve havanın çelik pençeleri, hücumbotlarımız ve Kara Kuvvetleri Komutanlığı taarruz helikopterlerinin iştiraki ile Ege ve Akdeniz’de Hücumbot-Taarruz Helikopteri Müşterek Eğitimleri icra edilmektedir.” ifadelerine yer verildi.

STM Banner

Söz konusu eğitim faaliyetine katılan hücumbotlardan birinin ise Kılıç Sınıfı bir hücumbot olan TCG TUFAN (P-333) olduğu görüldü.

T129 ATAK Helikopteri

Türk Havacılık ve Uzay Sanyii A.Ş. (TUSAŞ) tarafından üretilen T129 ATAK Taarruz ve Taktik Keşif Helikopterleri’nden, şu ana kadar Kara Kuvvetleri Komutanlığı ile Jandarma Genel Komutanlığı’na yaklaşık 60 adet teslim edildi. Üstün performans parametrelerine sahip olan ATAK helikopterleri, aynı anda azami 8 adet L/UMTAS Anti-Tank Güdümlü Füze (ATGM), 16 adet CİRİT Füzesi, 4 adet Stinger Hava Hava Füzesi ve 76 adet 70mm Güdümsüz Roket ve 500 adet 20mm’lik top mühimmatı taşıyabiliyorlar.

Ayrıca ATAK helikopterleri, üstün aviyonik ve karşı tedbir sistemleri ile dikkat çekiyorlar.


Kaynak: SavunmaSanayiST.com

  Sarsılmaz

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu