Türkiye ikinci S-400 sistemi için Rusya ile anlaşma imzaladı

Roketsan-ATMACA-Banner

Rus devlet silah ihracat şirketi Rosoboronexport’un Başkanı Aleksandr Miheyev, Türkiye’ye S-400 sevkiyatına yönelik ikinci anlaşmanın imzalandığını, ancak Moskova ve Ankara’nın anlaşmanın uygulanmasına yönelik mali modeli görüştüklerini söyledi.

Sputnik’e göre; Moskova bölgesinde bugün başlayan Uluslararası Askeri ve Teknik Forumu Army-2020 çerçevesinde gazetecilere konuşan Miheyev, “Anlaşma imzalandı, şu anda partnerlermizle anlaşmanın uygulanmasına yönelik mali modeli görüşüyoruz” dedi.

STM Banner

Öte yandan SavunmaSanayiST.com’un edindiği bilgiye göre savunma kaynakları; önceki duruma göre farklı bir durumun olmadığını, ikinci sistem için prensipte anlaşıldığını ancak model ve şartlar üzerinde görüşmelerin sürdüğünü açıkladı.

Türkiye’nin S-400 Triumf Hava Savunma Sistemi Programı

Türkiye, Eylül 2017 tarihinde Rusya Federasyonu ile “acil ihtiyaç” kapsamına iki filo (4 batarya) S-400 Hava Savunma Füzesi Sistemi (HSFS) tedariki ile ilgili olarak 2.5 milyar dolar değerinde bir anlaşma imzaladı. Anlaşma kapsamında 1.3 milyar ABD Doları değerindeki ilk S-400 filosunu içeren komponentlerin teslimatları, Temmuz 2019 yılı itibariyle Türk Hava Kuvvetleri’ne teslim edildi.

Sistem, Temmuz 2020 itibariyle yani tedarikinin ardından 12 ay geçmesine rağmen operasyonel kullanıma alınmadı. Nisan 2020’de operasyonel hale gelmesi gereken sistemdeki gecikmelerin, Kovid-19 salgınından kaynaklandığı açıklandı.

Rus yetkililere göre; Türkiye’nin tedarik hakkı bulunan 1.2 milyar ABD Doları değerindeki ikinci sistem, teknoloji transferini de içeriyor.


Kaynak: SavunmaSanayiST.com

  Sarsılmaz

Bir Yorum

  1. ABD ve yandaşlarının biz bu sistemleri almasalar bize karşı hain planları devam edecek.onun için Türkiye savunmasını güçlendirmelidir.hatta kıbrısa hava ve deniz üssü kurulmalıdır.Ege ve Akdeniz’de de S-400 sistemleri konuşlandırılmalıdır

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu