Özel Kuvvetler Komutanlığı’nın yeni aracı vitrine çıkıyor

Roketsan-ATMACA-Banner

Mart 2019 tarihinde yaptığımız “Özel Kuvvetler Komutanlığı ‘çok özel’ PARS alıyor” başlıklı haberimizde, “Özel Kuvvetler Komutanlığı, FNSS Savunma Sistemleri A.Ş.’den çok özel görev donanımlarına sahip 12 adet PARS 6×6 Taktik Tekerlekli Zırhlı Muharebe Aracı (TTZA) tedarik edecek. FNSS Savunma tarafından Özel Kuvvetler Komutanlığı’nın ihtiyaçlarına özel olarak geliştirilecek olan aracın, PARS 6×6 İZCİ’ye benzer olacağı tahmin edilmekte. Bu projeyle birlikte, Özel Kuvvetler Komutanlığı ilk kez 6×6 formatında bir zırhlı aracı envanterine katmış olacak.” ifadelerine yer vermiştik.

Aradan geçen yaklaşık iki aylık zamanda, Genelkurmay Özel Kuvvetler Komutanlığı için FNSS Savunma Sistemleri A.Ş tarafından geliştirilen aracın görüntüleri paylaşıldı. Fotoğrafta görülen araç, FNSS tarafından PARS İZCİ 6×6’ya 25mm’lik kule entegre edilmesiyle meydana geldi. İlk olarak IDEF-2019’da sergilenecek olan aracın, kısa süre içerisinde Genelkurmay Özel Kuvvetler Komutanlığı envanterine girmesi bekleniyor.

PARS 6×6 İZCİ

FNSS tarafından PARS 6×6 baz alınarak geliştirilen PARS 6X6 İZCİ; keşif ve iç güvenlik harekatları için özel olarak tasarlanmış, yüksek durumsal farkındalık özelliği ile kullanıcısına stratejik avantajlar sunan, modern teknolojileri barındıran, Özel Maksatlı Taktik Tekerlekli (ÖMTTZA) bir araçtır. En az 600 km üzerinde menzili olan PARS 6X6 İZCİ, patlamaya ve delinmeye karşı özel önlemler alınmış yakıt tanklarına sahiptir. Patlak gider lastikleri sayesinde, patlak lastikle yol alabilme özelliğine sahip araçta, kendini kurtarma vinci bulunmaktadır. PARS 6X6 İZCİ gövdesi, modüler tasarıma sahip zırh sistemleri sayesinde kullanıcı tarafından istenilen koruma seviyesine getirilebilmektedir. Gövde formu, karın altı yapısı, taban plakaları ve araç için özel geliştirilen mayın korumalı koltuklar, personeli yüksek seviye mayın tehdidine karşı koruyacak şekilde tasarlanmıştır. PARS 6X6 İZCİ koruma seviyesi ile hem personel taşıma amacıyla üretilen mayın korumalı araçların koruma seviyesine sahip olmakta hem de modern bir zırhlı muharebe aracında beklenen kabiliyetleri bünyesinde bulundurarak farklılığını ortaya koymaktadır.

Hareket Kabiliyeti
Azami Yol Hızı  100 km/s
Suda Yüzme Hızı 8 km/s
Azami Yol Menzili 600 km
Yaklaşma Açısı 50o
Uzaklaşma Açısı 42o
Azami Meyil Tırmanma %60
Azami Yan Meyil %30
Dik Engel Aşma 60 cm
Hendek Aşma 120 cm
Dönüş Yarıçapı < 8 m
Sudan Basarak Geçme 100 cm

Kaynak: SavunmaSanayiST.com

TUALCOM   BMC-Banner-İçerik  

Bir Yorum

  1. Hata nerde ? Silah kulesi yüksek olmadığı için açısı dar kalıyor. Kule 1 metre daha yüksek olsa 320 derece açıyla vuruş kaabiliyeti kazansa daha iyi olmaz mıydı ?

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu