Hava savunmada HİSAR-A+ ve HİSAR-O+ geliyor

Roketsan-ATMACA-Banner

Roketsan Yönetim Kurulu Başkanı Prof. Dr. Faruk Yiğit, Milli Alçak İrtifa Hava Savunma Sistemi HİSAR-A+ ve Orta İrtifa Hava Savunma Sistemi HİSAR-O+’ya yönelik önemli açıklamalarda bulundu.

T.C. Cumhurbaşkanlığı Savunma Sanayii Başkanı Prof. Dr. İsmail DEMİR başkanlığında, Roketsan’da basın toplantısı düzenlendi. Toplantı esnasında SavunmaSanayiST.com Genel Yayın Yönetmeni Anıl ŞAHİN’in sorusu üzerine, Roketsan Yönetim Kurulu Başkanı Faruk YİĞİT, HİSAR Projesi hakkında önemli açıklamalarda bulundu.

STM Banner

Roketsan Yönetim Kurulu Başkanı Faruk YİĞİT, “İlk başta kuvvetten gelen isterleri daha da geliştirdik. Çünkü bu süreç içerisinde sizin hedef setiniz de kabiliyetlerini geliştiriyor. Dolayısıyla sizin geride kalmamanız lazım. Biz HİSAR-A’yı değil; menzili, irtifası ve kabiliyeti arttırılmış HİSAR-A+ adında bir ürünü teslim etmeyi planlıyoruz. Hem HİSAR-A için hem de HİSAR-O için artık A+ ve O+ olarak konuşuyoruz. İlaveten, HİSAR-U (SİPER) ile aradaki boşlukları dolduracak çalışmalarımız var.” ifadelerinde bulundu.

HİSAR projesindeki yerlileştirme çalışmalarında da değinen Prof. Dr. YİĞİT, “Orada esas itibariyle yaptığımız şey, daha önce yurtdışından tedarik ettiğimiz yaklaşma sensörünün yapısını değiştirip kendimiz üretmeye başladık. Çünkü ürünlerinizi rahatlıkla kullanabilmek için dışarıya hiç bir şekilde bağımlılığı olmaması gerekiyor. Biz, kendi RF yaklaşma sensörümüzü geliştiriyoruz. Nihai ürünümüzde de onu kullanacağız ve İnşallah yıl sonu itibariyle de bu gerçekleştir.” dedi.

hisar

Hatırlanacağı üzere; geçtiğimiz günlerde Savunma Sanayii Başkanı Prof. Dr. İsmail DEMİR tarafından yapılan açıklamada, “Prof. Dr. DEMİR tarafından yapılan açıklamada, “HİSAR’lar, belirli unsurlarıyla hazır hale getirildi. Çünkü belirli unsurlar dememin sebebi şu; bir hava savunma sisteminin çeşitli unsurları var. Bunun radar sistemleri, takip radarı sistemleri, tespit radarı sistemleri, füzeleri, bunların çeşitli versiyonları ve bunların çeşitli güdüm formları… Orada, belirli kabiliyetler edinilmiş durumda, belirli sistemlerin çalışabilir olduğunu söyleyebiliyoruz ancak birkaç küçük adamımız var. Onlarla beraber, bu yıl sonuna kadar sistemlerimizin çok daha tam şekilde devrede olduğunu görebileceğiz.

İlk adımımız HİSAR-A hatta HİSAR-A+ diyoruz ona çünkü HİSAR-A sistemimizi biraz daha büyüttük. Akabinde HİSAR-O, daha sonra SİPER dediğimiz uzun menzilli hava savunma sistemimiz ve ondan sonra da hem yüksek irtifa hem de uzun menzilli dediğimiz balistik füzelere karşı da etkin olacak hava savunma sistemimiz devreye girecek.” ifadelerine yer verilmişti.


Kaynak: SavunmaSanayiST.com

  Sarsılmaz

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu