Avrupa’dan elektromanyetik top hamlesi

Roketsan-ATMACA-Banner

Avrupa Savunma Ajansı (EDA), Elektromanyetik Top (EMT) Sistemi geliştirilmesi için dokuz Avrupalı savunma şirketinden oluşan bir konsorsiyum ile sözleşme imzaladı.

Avrupalı 5 ülkenin toplam 7 şirketinden oluşan Pilum Konsorsiyumu tarafından yapılan açıklamada, Avrupa Birliği’nin toz veya diğer kimyasal itici gazları olmayan bir mermiyi çok yüksek hızda göndererek topçu birlikleri için devrim yaratacak bir top geliştirmek için bir araştırma projesi başlattığı açıklandı. Pilum, “İki yıl sürmesi planlanan bu proje, bu tür ray silahı konseptinin tam olarak birkaç yüz kilometrelik bir mesafede aşırı genişlikli mermileri fırlatabildiğini göstermeyi amaçlıyor” dedi.

STM Banner

Konsorsiyum; Nexter, Erdyn Consultants ve Naval Group (Fransa), Diehl Defense (Almanya), Explomet (Polonya), Icar (İtalya) ile Belçika araştırma enstitüsü Von Karman’dan oluşuyor

ASELSAN TUFAN
ASELSAN TUFAN AMT, test faaliyetlerinde.

Elektromanyetik Top (EMT) Sistemi

Elektromanyetik Fırlatma (EMF) özellikle silah sistemleri alanında dünyada çığır açan bir teknoloji. Bu teknoloji kullanılarak geliştirilen ve “Railgun” adı verilen silahlar çok uzun mesafelerde etkili olacak ve savunma alanında önemli bir kuvvet çarpanı olarak görülüyor.

Mühimmatın namludan yüksek hızla çıkması, klasik silahlara nazaran çok daha uzun menzillere atış yapılabilmesi anlamına geliyor. Yine ülkemizde geliştirilecek akıllı mühimmatlar ile birlikte “Railgun” sistemleri hem uzun menzilli kara topçu silahı hem de çok etkili bir hava savunma silahı olarak kullanılabilecek.

Dünyada sayılı ülkenin üzerinde çalıştığı elektromanyetik fırlatma sistemlerine dair ülkemizdeki faaliyetler Cumhurbaşkanlığı Savunma Sanayii Başkanlığı koordinasyonunda ASELSAN, TÜBİTAK-SAGE ve YETEKNOLOJİ tarafından sürdürülüyor.


Kaynak: SavunmaSanayiST.com

  Sarsılmaz

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu