Pasif Radar Sistemleri Projesi BİD süresi uzatıldı

Roketsan-ATMACA-Banner

T.C. Cumhurbaşkanlığı Savunma Sanayii Başkanlığı (SSB), Pasif Radar Sistemleri Tedarik Projesi (PARS) kapsamında bilgi istek dokümanı (BİD) teslim tarihini uzattı.

Konuyla ilgili olarak Savunma Sanayii Başkanlığı tarafından yapılan açıklamada, “BİD cevaplarının son teslim tarihi 21 Ağustos 2020 mesai bitimine kadar uzatılmıştır. Pasif Radar Sistemleri Tedariki Projesi (Pasif Radar ve Elektro Optik Sistemleri hakkında) Bilgi İstek Dokümanı Duyurusu ilanıdır. Radar, Elektronik Harp ve Elektro Optik Sistemlerinde kabiliyeti olan ayrıca Milli Gizli veya NATO Gizli gizlilik dereceli tesis güvenlik belgesine sahip firmalarımızın dikkatine sunulur.” ifadelerine yer verildi.

STM Banner

Pasif Radar Sistemleri

Aktif radar sistemlerinden farklı olarak herhangi bir yayın yapmayan pasif radar sistemleri, yayın halinde olan hedef platformların sinyallerini algılamaktadırlar. Bu sebepten ötürü herhangi bir vericiye sahip olmayan pasif radar sistemleri, sadece alıcılar ile donatılmışlardır. Pasif radar sistemlerinde bulunan alıcı antenler vasıtasıyla yakalanan hedef platforma ait sinyaller, işlenir ve bu sayede hedefin tespiti ile takibi sağlanır.

Pasif radar sistemlerinin aktif radar sistemlerine kıyasla en büyük avantajı, vericiye sahip olmadıkları yani yayın yapmadıkları için yerlerinin düşman radar operatörlerince tespit edilemeyecek olmasıdır.

BİD’e buraya tıklayarak ulaşabilirsiniz.


Kaynak: SavunmaSanayiST.com

  Sarsılmaz

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu