BAE, Biden Yönetimini F-35 Anlaşmasından Çekilmekle Tehdit Ediyor

Roketsan-ATMACA-Banner

Birleşik Arap Emirlikleri (BAE), Biden yönetimini geçtiğimiz yıl imzaladığı 23 milyar dolarlık F-35 ve Reaper İHA anlaşmasından geri çekilmekle tehdit ediyor.

Wall Street Journal gazetesine konuşan Amerikalı kaynaklara göre BAE yönetimi ABD’li yetkilileri anlaşamadan geri çekilmekle tehdit etti. BAE’nin geri çekilme tehdidinin arkasında ana neden ise ABD tarafının koyduğu ağır güvenlik gereksinimleri.

STM Banner

“Fazla Külfetli Şartlar”

BAE’li yetkililer ABD’nin koyduğu şartları “fazla külfetli” olarak nitelendiriyor. ABD’nin koyduğu şartlar arasında Çin ile güvenlik ilişkilerinin gevşek tutulması da yer alıyor. Amerikan tarafı, F-35’e ait bilgilerin Çin tarafından çalınabileceğinden endişe duyuyor.

BAE ve Çin
BAE ve Çin

Trump yönetiminin görevden ayrılmasına saatler kala imzalanan anlaşmanın ölü olup olmadığı ise henüz belirsiz. BAE’nin tehdidinin müzakere amaçlı olduğu düşünülüyor. Bu kapsamda BAE’li yetkililerin Çarşamba günü Washington’a gelerek Pentagon’da görüşmeler gerçekleştirmesi bekleniyor.

Çin ve BAE Arasındaki İlişkiler Gerilimin Ana Sebebi

Amerikan tarafı endişelerinin meşru olduğunu kaydederken BAE ile anlaşmayı korumak istediklerini de vurguluyorlar. ABD tarafının esas endişesi ise BAE ve Çin arasında gittikçe gelişen ilişkiler ve Çin’in BAE’de etkisinin giderek artması.

ABD’li Yetkili: “Bu satışlara olan bağlılığımızı sürdürüyoruz ve BAE bazı endişelerini dile getirdi. Açıkçası bizim de bazı sorularımız var. Bu tür ileri geri adımlar önemli silah satışları için olağandışı değildir ve bu konuların üstesinden gelebiliriz. Ortak askeri diyaloğun bize bunu yapmak için bir fırsat vereceğini düşünüyoruz.”

Müzakereler Askıya Alındı

Reuters’a konuşan BAE’li yetkililere göre ise BAE, ABD’ye gönderdiği mesajda F-35 alımı için yürüyen müzakereleri askıya alacağını kaydetti.

BAE’li yetkili, ABD’nin öne sürdüğü teknik gereksinimler, egemen kullanım kısıtlamaları ve maliyet/fayda analizi sonucunda BAE’nin F-35 satın alma kararında tekrar değerlendirmeye gittiğini belirtti.

Yetkiliye göre gelişmiş savunma isterleri için ABD hala tercih edilen tedarikçi olarak kalmaya devam edecek ve aynı zamanda gelecekte F-35 müzakerelerinin tekrar açılması gündeme gelebilir.

ÖNERİLEN İÇERİK: BAE, ABD Baskısı Sonrasında Çin’in Tesis İnşasını Durdurdu


KAYNAK: SavunmaSanayiST.com, WSJ

  Sarsılmaz
Başa dön tuşu