İngiliz Hava Kuvvetleri’nin hedefi Rus hava savunması

Roketsan-ATMACA-Banner

İngiliz Kraliyet Hava Kuvvetleri (RAF) ve İngiliz Donanması, Rusya Federasyonu sınırları boyunca icra ettikleri faaliyetler ile Rus Hava Savunma birliklerinin güvenlik açıklarını tespit ediyorlar.

İngiliz basınına göre; İngiliz Kraliyet Hava Kuvvetleri (RAF) ve İngiliz Donanması, Ağustos ayından beri Rus Hava Savunma birliklerinin güvenlik açıklarını tespit etmek amacı ile eşi görülmemiş bir harekat icra ediyorlar. Edinilen bilgiye göre; söz konusu harekata 28 İngiliz uçağı katılıyor ve Karadeniz ile Kuzey Kutup Bölgesi’nde faaliyet gösteriyorlar. İngiliz Ordusu’na bağlı hava araçları tarafından gerçekleştirilen her sorti, beş uçaktan oluşan karma bir hava grubu tarafından gerçekleştiriyor.

STM Banner

Harekata; Typhoon savaş uçakları, Voyager Yakıt İkmal Uçakları, Boeing E-3 Sentry Havadan Erken İhbar ve Kontrol Uçağı (HİK/AWACS), RC-135W Keşif Uçağı ve Sentinel R.Mk 1 Radar Uçağı katılım sağlıyor.

Karadeniz’deki faaliyetlerde, Rusya Federasyonu Silahlı Kuvvetleri’ne ait olan ve Kırım’da konuşlu bulunan S-400 Triumf Hava Savunma Füze Sistemi (HSFS) bataryalarının hedef alındığı biliniyor.

Elde edilen veriler, uydular aracılığı ile yer kontrol istasyonlarına aktarılıyor.


Kaynak: SavunmaSanayiST.com

  Sarsılmaz

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu