Kremlin: Türkiye’deki S-400 Uzmanları Kovulmuyor

Roketsan-ATMACA-Banner

Kremlin Sözcüsü Dmitri Peskov, Türkiye’nin satın aldığı S-400 hava savunma sistemlerinde görev yapan Rus uzmanların “planlı bir şekilde” Rusya’ya geri döndüğünü açıkladı. Peskov, gazetecilere yaptığı açıklamada Rus uzmanların bazı yayın organlarında çıkan haberlerin aksine Türkiye’den “kovulmadığını” vurguladı.

Peskov: “Orada (Türkiye’de) bulunan tüm uzmanlarımız planlandığı gibi memleketlerine dönüyorlar. Türk personelin tüm eğitimlerini, tüm işlerin transferini bitirdiler. Yani bunu bir tür sınır dışı etme veya başka bir şey olarak sunmak tamamen yanlıştır.”

STM Banner

Sözcü Peskov, Rus uzmanların ülkelerine geri dönmesi konusunda ABD’den gelen baskıların etkili olmadığını da belirtti.

“Amerikalılar Türklere çok fazla baskı uyguluyorlar fakat Türk tarafı sürekli olarak mevcut pozisyonunu korumaya devam ediyor.”

Çavuşoğlu’nun Açıklaması ve Bloomberg Haberi

Dışişleri Bakanı Çavuşoğlu, geçtiğimiz günlerde yaptığı bir açıklamada “S-400’ler yüzde yüz bizim kontrolümüzde olacak. Birçok teknisyeni eğitime gönderdik. Rus askeri uzmanı Türkiye’de bulunmayacak. Hal böyleyken başka bir ülkeden ‘kullanmayın’ teklifini kabul etmek mümkün değil” ifadelerini kullanmıştı.

Bakan Çavuşoğlu’nun yaptığı bu açıklama, Amerika merkezli Bloomberg haber ajansı tarafından yapılan haberde “Türkiye, Rus S-400 uzmanlarını evlerine gönderiyor” şeklinde lanse edilmişti.

S-400

Bloomberg tarafından yapılan haberde Türkiye’nin bu adımının Cumhurbaşkanı Erdoğan ve ABD Başkanı Joe Biden arasında gerçekleşmesi planlanan 14 Haziran’daki NATO Zirvesi görüşmesi öncesinde Amerikan tarafına yapılan bir “iyi niyet göstergesi” olarak nitelendirilmişti.

Haber hakkında açıklama yapan bir diğer Rus resmi kurumu ise Rusya Federal Teknik İşbirliği Kurumu (FSMTC) oldu. Sputnik’e özel açıklamalarda bulunan FSMTC Sözcüsü Valeria Reshetnikova, Bloomberg’in haberini yalanladı ve şu ifadeleri kullandı:

“S-400 sözleşmesiyle bağlantılı olarak Türkiye’de bulunan Rus teknik uzmanların dönüşü daha önce onaylanmış bir takvime uygun olarak gerçekleştirilecek.”

ÖNERİLEN İÇERİK: ABD’li Büyükelçi’den S-400 Açıklaması: Vazgeçin


Kaynak: SavunmaSanayiST.com, TASS

  Sarsılmaz

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu