Azerbaycan bir kez daha S-300 vurdu

Roketsan-ATMACA-Banner

Azerbaycan Silahlı Kuvvetleri tarafından 27 Eylül 2020 tarihinde Karabağ bölgesinde başlatılan askeri harekat, başarıyla devam ediyor. Şu ana kadar Ermeni Ordusu’na ağır zayiatlar verdiren Azerbaycan Silahlı Kuvvetleri, Türk SİHA’ları ve İsrail yapımı Vurucu İHA’lar ile çok sayıda hava savunma sistemini etkisiz hale getirdi.

Azerbaycan Ordusu; harekatın başladığı 27 Eylül Pazar gününden 7 Ekim Çarşamba gününe kadar, Ermeni Ordusu’na ait  9K33 OSA, Tor-M2KM ve BUK-M1 gibi birçok Yerden Havaya Füze (SAM) sistemini imha etti. Bu sistemlerin çoğu, Türk SİHA’ları tarafından etkisiz hale getirildi. Bu sistemlere ilaveten Azerbaycan, Ermeni Ordusu envanterinde bulunan bir adet S-300 Uzun Menzilli Hava Savunma Füze Sistemi (HSFS) bataryasını da hedef almış ve bazı araçları etkisiz hale getirerek bataryayı kullanılamaz hale getirmişti.

STM Banner

Edinilen bilgiye göre; Azerbaycan Silahlı Kuvvetleri, geçtiğimiz saatlerde en az bir adet S-300 bataryasını daha hedef aldı. İsrail üretimi HAROP tipi Vurucu İHA’lar ile yapılan saldırıların sonucunda, birden fazla 36D6-M 3 Boyutlu Mobil Hava Gözetleme Radarı ile en az bir adet S-300 Füze Fırlatma Aracı etkisiz hale getirildi.

Azerbaycan Ordusu; Türk SİHA’ları ve HAROP Vurucu İHA sistemi sayesinde, düşman hava savunmalarının bastırılması (SEAD) ve düşman hava savunmalarının yok edilmesi (DEAD) görevlerini başarıyla yerine getiriyor.

Önerilen İçerik: İsrail’in Kamikaze İHA’ları: Harpy ve Harop


Kaynak: SavunmaSanayiST.com

  Sarsılmaz

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu