Azerbaycan’a İsrail’den mühimmat takviyesi

Roketsan-ATMACA-Banner

Azerbaycan Silahlı Kuvvetleri, Karabağ Muharebesi sonrası yaşadığı silah ve mühimmat ihtiyacını İsrail ile 2 milyar ABD Doları değerinde silah alım anlaşması yaparak kapatmayı düşünüyor.

Güvenilir AAF kaynaklarına göre; Azerbaycan, bu yaz İsrail ile 2 milyar ABD Doları değerinde yeni bir savunma sözleşmesi imzalamayı planlıyor. İmzalanması planlanan sözleşme, Azerbaycan’a 5 ila 7 yıl süreyle silah tedarik edilmesini öngörüyor.

STM Banner

Sözleşmenin ana maddesinin, Azerbaycan’a yüksek hassasiyetli silah temini ve savaşta harcanan mühimmatın yeniden ikmali yönünde olması bekleniyor.

Azerbaycan’ın özellikle İsrail’den ithal ettiği ve Karabağ Savaşı esnasında aktif şekilde kullandığı “Harop” Vurucu İHA’sı dikkatleri çekmişti. Azerbaycan, İsrail ile ilişkilerini geliştirip “Harop” Vurucu İHA’sını lisans altında üretmek için de anlaşmıştı.

Bayraktar-TB2-Azerbaycan

Her ne kadar Karabağ Muharebesine kadar Azerbaycan Silahlı Kuvvetleri, askeri ekipmanlarının büyük bir kısmını Türkiye yerine İsrail’den tamamlasa da Karabağ Muharebesi esnasında Türkiye’nin üretip Azerbaycan’a ihraç ettiği Bayraktar TB-2 S/İHA’lar ve Roketsan üretimi MAM-L Mühimmatları savaş için oyun değiştirici özellikte olmuştu.

Bizzat Azerbaycan Cumhurbaşkanı İlham Aliyev tarafından yapılan açıklamaya göre; savaş esnasında 1.9 milyar ABD Doları değerinde Ermeni Ordusu hedefini imha eden Bayraktar TB2 SİHA ile Roketsan MAM-L mühimmatı, zafere giden yoldaki ana etken olmuştu.

Artık Türkiye’nin de Azerbaycan silah pazarında daha aktif şekilde rol aldığı yadsınamaz bir gerçek. Azerbaycan’ın, Türkiye’den de oldukça büyük bir bütçeye sahip savunma tedariki gerçekleştirmesi bekleniyor.

Önerilen İçerik: Azerbaycanlı 77 askere Bayraktar TB2 eğitimi


Kaynak: SavunmaSanayiST.com

 

  Sarsılmaz

2 Yorum

  1. Azerbaycana silah satisina karsiyim. Satilmamali. Fabrikasi aynen Baküye Sumqayita kurulmali ki istedikleri zaman istediklei kadar üretsinler gardaslarimiz. Satmak ne demek? Aselsanin Havelsanin MKE nin Roketsanin TEinin bir üretim tesiside Baküde olmali.

  2. Yahudi İsrail,İHA,silah,cephane…Kardeşimiz Azerbaycan’a destek oluyor.Müslüman İran,Araplar,Ermeni’nin yanında.Birileri’nin çok düşünmesi gerek,hem de çoooook.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu