10.000 Tonluk Yüzer Havuz hizmete girdi

Roketsan-ATMACA-Banner

ASFAT A.Ş. ana yükleniciliğinde üretimi gerçekleştirilen 10.000 Ton kapasiteli Yüzer Havuz “Havuz-14”, İzmir’de bulunan Alaybey Tersanesi’nde icra edilen tören ile hizmete alındı.

ASFAT’ın ana yükleniciliğinde, Tersaneler Genel Müdürlüğü(TGM)’nün desteği ve iş birliği ile inşası gerçekleştirilen 10.000 Ton kapasiteli Yüzer Havuz “Havuz-14”ün Hizmete Giriş Töreni, 19 Şubat 2021 tarihinde Milli Savunma Bakanı Hulusi AKAR’ın da katılımı ile İzmir Tersanesi Komutanlığı Alaybey Tersanesinde icra edildi.

STM Banner

Konuyla ilgili olarak ASFAT tarafından yapılan açıklamada, “ASFAT’ın ana yükleniciliğinde, TGM iş birliği ile inşası gerçekleştirilen 10.000 Ton kapasiteli Yüzer Havuz “Havuz-14”ün Hizmete Giriş Töreni Milli Savunma Bakanımız Sayın Hulusi AKAR’ın teşrifleri ile İzmir Tersanesi Komutanlığı’nda icra edildi.” ifadelerine yer verildi.

Edinilen bilgiye göre; ASFAT’ın “en iyisini, en ucuza, en kısa sürede” tamamlama proje yaklaşımı ile tamamlanan Havuz-14; Türk Donanması’nın gücüne ve hazır bulunma kabiliyetine güç katacak önemli bir platform olarak öne çıkıyor.

Söz konusu proje; ASFAT, TGM ve özel sektör tarafından icra edilen yoğun iş birliği faaliyetleri sonucunda gerçekleştirildi.

10.000 Tonluk Yüzer Havuz

10.000 Ton Yüzer Havuz Tedariki Projesi̇

Tersaneler Genel Müdürülüğü’nün ihtiyacı olan 10.000 tonluk Yüzer Havuz TedariKi projesi sözleşmesi, 2 Ağustos 2018 tarihinde imzalanmış ve inşasına başlanmıştır. HAT-SAN Gemi İnşaa Bakım Onarım Deniz Nakliyat Sanayi ve Ticaret Anonim Şirketi tarafından yapımı devam eden yüzer havuzun, 6 Şubat 2019 tarihinde ‘’omurganın kızağa konma’’ töreni icra edilmiştir.

Deniz Kuvvetleri Komutanlığı’nın önümüzdeki dönemde envantere alacağı platformlara da hizmet verebilecek yüzer havuz, 10.000 ton kaldırma kapasitesine sahiptir. Havuzun tam boyu 175,60 metre ve iç genişliği 35.54 metredir. Yüzer havuz 1 saat içinde dalabilmekte veya kaldırabilmektedir. Havuz’da 2 adet elektro hidrolik tip seyyar hareket edebilen vinç bulunmaktadır. Vinçler 10 ton yükü 10 mt/dk. da taşıyabilmektedir.

Önerilen İçerik: PN MİLGEM’de ASFAT’tan 21 ayda 3 gemi


Kaynak: SavunmaSanayiST.com

  Sarsılmaz

2 Yorum

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu