Azerbaycan’dan Yerli İHA: “İTİ QOVAN”

Roketsan-ATMACA-Banner

Azerbaycan Savunma Sanayii Bakanlığı, daha fazla harp başlığı kapasitesine sahip yerli Vurucu İnsansız Hava Aracı (İHA) İTİ QOVAN’ın seri üretimine başladı.

AzeriDefence tarafından Azerbaycan Savunma Sanayii Bakanlığı’nden edinilen bilgiye göre; “İTİ Qovan” isimli Vurucu veya diğer bir isimlendirmeyle Kamikaze İHA Sistemi, seri üretime geçti. Azerbaycan Cumhurbaşkanı İlham Aliyev’in şahsi inisiyatifiyle 2005 yılında kurulan Savunma Sanayii Bakanlığına bağlı birim ve işletmelerin, Azerbaycan Ordusu’na silah ve mühimmat temin ettiği kaydedildi.

STM Banner

Yeni İHA’lara, Cumhurbaşkanı İlham Aliyev’in bir açıklamasında, Ermenistan ordusu için söylediği “Onları iti kovar gibi kovuyoruz” ifadelerine dayanarak “İti kovan” ismi verildi.

Bakanlığın uzmanları, orduyla birlikte gerçek savaş koşullarında yeni silah ve mühimmat türlerini test ediyor. Bu yeni mühimmat türlerinden birisi ise “İTİ QOVAN” isimli Vurucu İHA Sistemi oldu. Yeni İHA’nın özellikleriyle ilgili henüz bir bilgi paylaşılmadı.


Kaynak: SavunmaSanayiST.com

  Sarsılmaz

2 Yorum

 1. Verilen ismi okuyunca şaşırmayan, gülümsemeyeniniz oldu mu acaba ? Biz ki başka isim kalmamış gibi petrol arama gemilerimize bile Fatih ve Yavuz demişiz,( deniz ve petrolle ne ilgisi var ise) böyle adları ciddiyet dışı buluruz elbet. Oysa ciddiyet bizim belki de en önemli özelliğimizdir.Ciddi olmayanımız bile öyleymiş gibi yapar. Yani ? Yanisi, bu ad tiiz değiştirile. Bize uymaz !!

  1. Mustafa abüü… ;-))
   Sen kimsin ki atalarının adını, sıfatını beğenemedin… !!!
   Ciddiyetin ölçütünü belirleyen makam sen misin …?
   “Biz”i temsil ettiğin vehmine nereden kapıldın… ?
   Ukalâ, ahmak…

   “UKALÂ KOVAN”

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu