Yunan Denizaltılarının Avcısı: YAKAMOS

Roketsan-ATMACA-Banner

Türk Donanması, “Türkiye’nin Sualtı Akustiği Mükemmeliyet Merkezi” olarak çalışmalarına devam eden Meteksan Savunma’nın YAKAMOS Sonarı ile Yunan denizaltılarına göz açtırmıyor.

Türkiye için hayati öneme sahip olan ve son zamanlarda önemi çok daha iyi bir şekilde ortaya çıkan “Mavi Vatan”, Türk Deniz Kuvvetleri Komutanlığı tarafından başarılı bir şekilde müdafaa ediliyor. Başta Doğu Akdeniz ve Adalar Denizi olmak üzere sorumluluk bölgesindeki her türlü tehdide karşı daima teyakkuzda olan Türk Deniz Kuvvetleri Komutanlığı, yerli platform ve sistemler ile gücüne güç katıyor. Bu platformların başında ise MİLGEM Projesi kapsamında geliştirilen ADA Sınıfı Korvetler geliyor.

STM Banner

Türk savunma sanayii ile Türk Deniz Kuvvetleri Komutanlığı’nın tecrübelerinin birleşimiyle başlatılan MİLGEM Projesi, üç ayrı fazda yürütülüyor. Projenin ilk fazı dört adet ADA Sınıfı Korvetin, ikinci fazı dört adet İ Sınıfı Fırkateyn’in, üçüncü ve son fazı ise yedi adet TF-2000 Sınıfı Hava Savunma Harbi Muhribi (HSHM)’nin üretimini kapsıyor. Projenin ilk fazı kapsamında; TCG HEYBELİADA (F-511) 2011, TCG BÜYÜKADA (F-512) 2013, TCG BURGAZADA (F-513) 2018 ve TCG KINALIADA (F-514) ise 2019 yılında Türk Deniz Kuvvetleri’ne teslim edildi. MİLGEM Projesi kapsamında üretilen ADA Sınıfı Korvet’ler, düşman denizaltılarının tespiti, teşhisi ve imhası yani ‘Denizaltı Savunma Harbi (DSH) misyonu esas alarak geliştirildiler ve bu sebeple en kritik sistemleri, “YAKAMOS Karinaya Monteli Sonar Sistemi”.

MİLGEM

Meteksan Savunma tarafından üretilen YAKAMOS Karinaya Monteli Sonar Sistemi, deniz ortamında karşılaşılabilecek; denizaltı, torpido ve su üstü gemisi gibi hedefleri 30 km’ye kadar (yaklaşık 33.000 yard) otomatik olarak tespit etmek ve takip etmek üzere tasarlanmıştır. Karinaya Monteli Sonar sistemleri, Islak Taraf (wet-end) ve Kuru Taraf (dry-end) olmak üzere iki ana biriminden oluşmaktadır. Islak Taraf geminin alt kısmında suyun içinde kaldığı için bu şekilde adlandırılmakta, kuru taraf ise elektronik kabinetler ve operatör konsolundan oluşmakta olup, gemilerin komuta merkezi içerisinde yer almaktadır. YAKAMOS, pasif modda hedeflerin yaydığı gürültüleri dinlerken, aktif modda hedeflerden yansıyan ekoları kullanarak, hedeflerin otomatik olarak yönünü ve mesafesini hesaplayabilmektedir. Sistem, saha geçişleri sırasında mayın ve mayın benzeri obje tespiti için de kullanılmaktadır.

MİLGEM projesinin ikinci, üçüncü ve dördüncü gemilerinde, Meteksan Savunma tarafından üretilen YAKAMOS Karinaya Monteli Sonar Sistemi’nin kuru (dry-end) ve /veya ıslak (wet-end) tarafları kullanılmaktadır. Ayrıca, ASFAT A.Ş. ana yükleniciliğinde Pakistan Deniz Kuvvetleri Komutanlığı için üretilecek olan 4 adet MİLGEM Korvetinin tamamında, YAKAMOS sonarı kullanılacaktır.

YAKAMOS Karinaya Monteli Sonar Sistem

Edinilen bilgiye göre; Doğu Akdeniz ve Adalar Denizi bölgelerinde aktif olarak görev yapan ADA Sınıfı Korvetler, zaman zaman da bölgede sondaj ve sismik araştırma faaliyeti icra eden gemilere eskortluk ediyorlar. ADA Sınıfı Korvetler; bu bölgelerde icra edilen faaliyetler esnasında, gerek gemi personelinin tecrübesi gerekse YAKAMOS Sonarı’nın performansı sayesinde yüksek başarı gösteriyorlar. Türk Deniz Kuvvetleri Komutanlığı envanterindeki ADA Sınıfı Korvetlerin, Yunan denizaltılarına göz açtırmadığı iddia ediliyor.

Hatırlanacağı üzere; Yunanistan’ın ‘Türkiye, Yunan denizaltılarını tespit edemiyor’ şeklindeki dezenformasyonun, geçtiğimiz günlerde yayınlanan belgelerle gerçeğe aykırı olduğu kanıtlanmıştı.


Kaynak: SavunmaSanayiST.com

  Sarsılmaz

2 Yorum

 1. Çok güzel elbet. Hayırlı olsun. Bu günkü merakım da işte, verilen isimlerle ilgili: bu yakamos adını kim verdi acaba ? Verilecek başka isim kalmamış mıydı ? Yıllarca Ege diyip durduk, çoculara filan da bu ismi verdik. Birden ayıldık. Biz duruma göre Mithatpaşa Stadyumuna, Kenan Evren okullarına isim değişikliği yapar,bolca meydan ve sokak cadde isimleri değiştiririz esen rüzgara göre. Kimse de bunda bir tuhaflık bulmaz. Yani görülen lüzum üzerine.Kimileri de inatla beşyüz senedir Konstantinopolis
  der, Patrikhane kapısını tuğlayla örüp açılacağı anı bekler ve unutmaz,zinhar unutmaz.
  Ne yapalım, biz unutkan milletiz. Unutmayana da bakar, “yav, hangi çağda yaşıyorsun”
  deriz. Konuya dönersek, yakamoz yunanca bir addır, yakışık almamalı. Günlük lisanda
  buyrun, hay hay ama savunmada olmaz. Tiiz değiştirile ! Başka isim mi kalmadı ?
  Gelin bari buna ” deniz it qovanı” diyelim Azericesiyle.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu