Suudi Arabistan’ın Savunma Bütçesinde Düşüş Gözlemlendi

Roketsan-ATMACA-Banner

Suudi Arabistan’ın 2022 yılı için ayırdığı savunma bütçesi belli oldu. Suudilerin savunma bütçesinde geçen yıla kıyasla yaklaşık %10’luk bir düşüş söz konusu.

Suudi Arabistan tarafından yayımlanan resmi bütçe verilerine göre ülkenin 2022 yılında gerçekleştireceği askeri harcamalar 171 milyar riyal (46 milyar dolar) civarında olacak. Suudilerin 2021 bütçesi 190 milyar riyal idi. Bu da geçtiğimiz yıla kıyasla yaklaşık %10’luk bir düşüşe işaret ediyor.

STM Banner

Bütçedeki Düşüşün Sebepleri

Defense News’e konuşan Bahreynli strateji uzmanı Abdullah el-Cüneyd’e göre düşüşün iki sebebi bulunuyor: Birincisi Suudi Arabistan’ın yerli üretim stratejisine doğru kayması ve ikincisi ise pek çok savunma anlaşmasında artık son aşamaya gelinmesi.

El-Cüneyd, özellikle Suudi Arabistan’ın F-15SA savaş uçağı alımını hatırlatarak bu süreçte neredeyse sona gelindiğini belirtiyor. Suudi Hava Kuvvetleri envanterinde bulunan F-15S savaş uçaklarının Suudi Arabistan için özel olarak geliştirilen F-15SA standardına dönüştürülme süreci neredeyse sona ermek üzere.

Aynı zamanda Suudi Arabistan’ın İspanya’dan sipariş ettiği korvetlerin alım süreci de sona ermek üzere. Bir diğer neden ise Suudi Arabistan’ın Yemen’e yönelik müdahalesindeki sürecin artık yavaşlamaya başlaması.

Suudi Arabistan’ın Devasa Askeri Harcamaları

SIPRI tarafından Nisan ayında yayımlanan bir rapora göre Suudi Arabistan, 2020 yılında savunma bütçesi bakımından en fazla harcama yapan altıncı ülke olarak öne çıkıyordu. Dünyadaki savunma harcamalarının %2.9’luk kısmı Suudi Arabistan tarafından yapılmıştı.

Suudi Arabistan, GSYH’sinin çok büyük bir kısmını (%8.4) askeri amaçlar için ayırmıştı. Yayımlanan raporlara göre Suudi Arabistan 2020 yılında toplamda 201 milyar riyallik askeri harcama gerçekleştirdi.

ÖNERİLEN İÇERİK: Suudi Arabistan’ın Patriot Füzesi Stoku Tükeniyor


KAYNAK: SavunmaSanayiST.com, Defense News

  Sarsılmaz
Başa dön tuşu