BAE’den SkyGuardian SİHA için dikkat çekici anlaşma

Roketsan-ATMACA-Banner

Birleşik Arap Emirlikleri (BAE) savunma sanayiinin çatı kuruluşu EDGE, MQ-9B SkyGuardian SİHA’ya mühimmat entegrasyonu için General Atomics ile anlaşma yaptı.

Dubai Airshow’da duyurulan anlaşma kapsamında EDGE ve General Atomics Aeronautical Systems, Inc. (GA-ASI), EDGE’in hassas güdümlü mühimmatlarının MQ-9B SkyGuardian SİHA’ya entegrasyonu için iş birliği yapacak.

STM Banner

Entegrasyon için belirlenen EDGE akıllı silahları arasında HALCON’un DESERT STING, THUNDER ve AL TARIQ mühimmat aileleri yer alıyor. Anlaşma ile BAE üretimi akıllı mühimmatlar, ilk kez ABD’ye ait bir insansız platforma entegre edilecek.

BAE MQ-9B SkyGuardian mı alıyor?

EDGE ile GA-ASI arasındaki anlaşma, Birleşik Arap Emirlikleri’nin MQ-9B SkyGuardian SİHA tedarik edeceğine yönelik değerlendirmelere neden oldu. 2020 yılında BAE, ABD’den F-35 Lightning II savaş uçağı ve MQ-9 SİHA talep etmişti.

MQ-9B SkyGuardian

Buna müteakiben ABD Dışişleri Bakanlığı, 2020 yılının Kasım ayı içerisinde BAE’ye yönelik; 10.4 milyar ABD Doları bedel ile 50 adede kadar F-35 Lightning II savaş uçağı, 2.97 milyar ABD Doları bedel ile havadan havaya ve havadan karaya mühimmat ve 10 milyar ABD Doları bedel ile ise 18 adet MQ-9B SkyGuardian SİHA satışını içeren yabancı askeri satışları (FMS) onaylama kararı almıştı.

Ancak söz konusu tedarikler, iki ülke arasında yaşanan diplomatik sorunlardan ötürü askıya alınmıştı. İki ülkenin mutabık kalması durumunda BAE’ye yönelik ilk MQ-9B SkyGuardian SİHA teslimatının, 2025 yılında gerçekleşmesi bekleniyor.

Aradan geçen süre zarfında BAE, Türkiye’den Bayraktar TB2 SİHA tedariki gerçekleştirdi. Öte yandan BAE’nin, Bayraktar AKINCI TİHA ile de ilgilendiği biliniyor.


Kaynak: SavunmaSanayiST.com

  Sarsılmaz
Başa dön tuşu